pondělí 30. června 2014

Ďáblík & podstavec / Devil & Base





lept kolo ventilu Hauler / photo etched valve wheel Hauler

Pod poměrně krkolomným názvem se skrývá na první pohled běžná věc, kterou však vyrobit ve zmenšené velikosti je více než obtížně. Řeč není o ničem menším (nebo větším) než je kolo ventilu jako lept. Vedle toho, že se používá u parních a vodních ventilů (například na lokomotivách, na ponorkách v bojové technice...). Najdeme je i všude tam, kde je nějaký rozvod plynu, vody... Tedy nejen u modelu samotného, ale například i na podložce pod modelem, figurkou. Samozřejmostí pak i je použití u takřka libovolného modelu z oblasti sci-fi, steampunku...  

Právě sem patří lept od brněnské firmy Hauler. Další výhodou je pak i to, že výrobce je vyrábí jak ve velikosti 54 mm, resp. modelovém měřítku 1/32, tak i v měřítku 1/35 (49 mm) a 1/48 (35 mm). Navíc využití se neomezuje jen na tato konkrétní měřítka. Z mého pohledu se jedná o opravdu velmi užitečný lept. 


Photo etched 'Valve hand wheels' by Hauler are very useful accessories. If you need make any valves (not matter if you need a wheel inside your tank, submarine, steam locomotive or you want some gas/water valves on your base, you need this. It's produced in 1/32, 1/35 and 1/48 scale. If you want, you can use it even in (almost) any steampunk or just sci-fi base. For me this is a real 'must have' thing (not only) for my sculpting.

(pokračování příště / to be continued)

Valve hand wheels (BRL32016) 1/32

Valve hand wheels (HLU35074) 1/35

Valve hand wheels (HLX48345) 1/48



sobota 28. června 2014

Malování změna je... / Painting and sculpting

Již dříve namalovanou bustu démona od Evil Miniatures jsem měl ve vitrínce tak dlouho, že jsem si řekl, že je třeba ho nějak upravit - neměl totiž podstavec. Takže jsem doma našel nepotřebný kus vysoustruženého dřeva a na něj ho přilepil. Nebylo to sice ono, jenže v danou chvilku mi to stačilo. Ovšem po čase jsem díky konstruktivní sebekritice (zkrátka jsem si řekl, že je to divné jak Hurvínek bez drátů), takže jsem vyndal kameny, dřívko z nanuku, které mi dal synovec, kousek olověné fólie a řetízek. Chvilku to zabralo, ovšem bylo to vítané vyrušení. Když jsem to v rámci možností měl hotové, namaloval jsem to barvami Scalecolours a opět byl na chvilku spokojený. Jenže po nějakém čase jsem zjistil, že to pořád není ono. Bylo sice na jednu stranu zvláštní mít podobný podstavec pod bustou, které nemá ruce, jenže na druhou stranu je to fantasy, takže proč ne. Ne? Aktuálně jsem tedy ještě z dvousložkového tmelu Magic Sculp dodělal rozstřikující se lávu. Tu ovšem nemám ještě vystínovanou. Ovšem již teď bych řekl, že se mohu směle přihlásit do soutěže o nejšílenější podstavec pod bustu. Už proto, že pod bustou nemusí být vůbec žádný, jen v barvě dřeva. Jenže pod ďáblíka?


Making this base under the bust 'Devil' by EVIL Miniatures was't something I didn't want to make. For the very first time. Well, the painted bust was between oter painted miniatures and it looks quite poor. So I decided to add some stones, wood and chain. When I was satisfied  (after many, many days full of changing it :-) ) I painted it with Scalecolours. OK, the base was really crazy but I still wasn't happy about it. Finally I made some splashes from Magic Sculp and painted it (it still isn't done). 

It's quite strange but I think it's now something that really fits with the bust because now it's something everyone looks at. And that's the main goal of everything we do. Am I right? 

pátek 27. června 2014

Hudba na víkend




A.P.E. MkII_002

Jde to docela pomalu, ale důležité je, že to funguje, jak jsem psal. Tedy já sám za sebe jsem docela spokojený. Největší výhodu vidím v tom, že vzhledem k použité polymerové hmotě je možné jednotlivé nýty zpětně kdykoli vyměnit za jiné, což tedy v některých případech udělám. Ovšem až poté, co onýtuji opičáka celého. Včetně nohou, které ovšem nejsou zatím ani oplechované. Nejsem si totiž jistý, jak by se mi s ním manipulovalo, proto na nich budu pracovat až poté, co horní část zapeču.

Making rivets is time consuming but it works. As you can see some rivets aren't as good as they should be. Thanks to using polymer clay it's easy to pull them out and make new ones. First I need rivets everywhere where they should be. A.P.E.'s legs will be made after the upper half of the is baked.

středa 25. června 2014

paint.net 4.0

Při začátku práce v grafickém programu paint.net 3.5 mi aplikace nabídla automatický přechod na poslední verzi paint.net 4.0.5288. Tento program poslední dva roky používám pro přípravu obrázků na blog. Výhodou je, že se jedná o zdarma šiřitelný program (to mi přijde důležité zejména proto, že je snadné program vyzkoušet a v případě nespokojenosti odinstalovat bez zbytečných výčitek), který je poměrně svižný - zatím mi tato poslední verze přijde ještě rychlejší, umožňuje samozřejmě práci ve vrstvách, důležitých datových formátech. práci s textem... to ostatně můžete posoudit sami, protože takřka všechny obrázky dříve, než je umístím na blog, upravuji. Nové funkce nemám ani zdaleka objevené a vyzkoušené, ovšem jsou. Navíc to jsou změny - soudě podle prvotního náhledu - příjemné a nejedná o podobné 'zmatení jazyků' jako byl přechod z operačního systému Windows 7 na Windows 8. 

Paint.net není jediným programem, který lze využívat pro práci s grafikou. Ovšem pro mne je více než dostačující a osobně ho řadím mezi ty programy, které musím mít nainstalované na každém pracovním PC. Zatím jsem ho tedy ještě nevyzkoušel pod Win8, ale neočekávám žádné problémy.

Doplnění: Pod Win8.1 je program ještě o maličko svižnější (i na pomalejším CPU). 

Pozn.: Tento příspěvek volně navazuje na dříve uveřejněný příspěvek o míchání barev.
paint.net 4.0 (na obrázku ogr a další lovkyně démonů, kterou si můžete pořídit... ;-) )



Today was released latest version of free graphic computer program paint.net. This application is highly recommended  - I use it for making almost every picture on this blog. It is fast and easy to use. If you have no favourite program, think about using this one. Previus version of paint.net was used e.g. for creating this movie poster for Delena: Valley of Snakes.  

Stažení / download:  GetPaint.net --> Download

pondělí 23. června 2014

Gellso maluje Brandiho (Gellso paints Brandi)

Fregatní kapitán Albrecht Brandi je další bustou od offa, kterou namaloval Gellso 'Gellatly' Grant produkovanou firmou Mitches Military Models (MMM). 

Mám opravdu radost - byť bez uzardění přiznávám, že ještě větší radost bych měl, kdybych se k té bustě jako první dostal já :-) - ukázat na blogu perfektně vyvedenou malbu. Navíc pomocí médií, které já sám mám rád - totiž akryly a inky. Grant tedy navíc používá i oleje, jenže to však rozhodně není sebemenší důvod výsledek jakkoli umenšovat. Naopak. Zkrátka kdo umí, umí. Doufám, že fregatní kapitán Brandi se vám bude líbit stejně jako mně. 

U-boot commander Albrecht Brandi is another bust sculpted by offo and painted with acrylics, inks and oils by Gellso 'Gellatly' Grant.  I hope you will like this great Grant's work as I do. This bust is produced by Mithces Military Models (MMM). What I really like is expression on Brandi's face. For the very first I just said 'Ohh s#*t, I wanna paint this lovely bust as the first man on Earth :-). When watched it carefully I just had to say something like: 'Well, it's a great sculpting and painting! Thank you Grant and Palo'.

 

neděle 22. června 2014

Nový dobrodružný film / Delena: Valley of Snakes

Na serveru PlanetFigure jsem nedávno obdivoval figurku 'Dalena' od belgického malíře Vincenta vystupujícího pod přezdívkou Captain LOL. Napsal jsem mu, že mi (fotografie, které tam prezentoval) přijdou jako kdyby to bylo z nějakého filmového plakátu. Hned jak jsem to napsal a odeslal, tak mě napadlo, že to na ostatní asi působilo zvláštně. Nemohl jsem to navíc pustit z hlavy, takže jsem se Vincenta zeptal, jestli ten filmový plakát (neexistujícího) filmu nakonec udělat. Naštěstí mi to obratem povolil a já se mohl pustit do obrázku, který mi nešel z mysli. Také přiznávám, že to bylo určité odreagování. Doufám, že byste na ten film šli také. Mimochodem Vincent je Belgičan, proto v tom filmu hrají samí Belgičané. Tedy až na opičku Mojo Jojo, která je podle všeho všudezdejší.

When I saw pictures of finished figure 'Delena and the Snake' by Vincent aka Captain LOL on the PlanetFigure, I thought it was like a poster for some adventure movie. I asked Vincent if I can use those pictures to make the poster. He agreed (well, I'm not sure what he may think about such a strange request :-) and there it is - Delena and the snake. Hope you like it.
 

  
 
Figurka / figure
                              resin 'Dalena'; scale 1/12 Solarwind Productions

Hud... démoni na víkend





pátek 20. června 2014

Dvosložkové (epoxidové) hmoty Green Stuff a Magic Sculp v ČR - kde a za kolik

foto: DecoDance
Na vzduchu tvrdnoucí epoxidové (dvousložkové) hmoty Green Stuff a Magic Sculp, či alespoň jedna z nich, patří k takřka povinnému základu, který je dobrý doma mít. I když používáte polymerové hmoty jako je třeba Sculpey FIRM, není vůbec od věci si základ, říkejme tomu třeba kostra, byť to nemusí vždy mít tvar kostry, ale podpůrnou funkci plní obdobnou, vymodelovat právě z těchto hmot. Pokud tedy z nich nemodelujete rovnou celou figuru (viz. například fotografie prací od Borka a jeho figury s Magic Sculpu). V tomto článku se ale nechci zaobírat vlastnostmi těchto hmot. navíc jsem tomu již věnoval vlastní článek: Modelovací hlíny a tmely - část první. Tento článek je vlastně jakýmsi volným pokračováním. Pokud se totiž rozhodnete, že si jednu z těchto hmot pořídíte, možná zapřemýšlíte kde. 

Tuto otázku jsem se rozhodl, že zodpovím za vás. Na začátku týdne jsem se podíval na nabídku obchodů, kde buď přímo nakupuji, či je alespoň víceméně pravidelně navštěvuji. A jak to dopadlo? Z mého pohledu docela překvapivě. Rozdíly v cenách stejného výrobku (nevím, zda je rozdíl v tom, jak jsou kde jednotlivé hmoty staré, ale jelikož při dobrém skladování vydrží roky při takřka stejných vlastnostech, soustředil jsem se jen a pouze na cenu).

foto: DecoDance
Také bych rád ještě jednou zdůraznil, že jsem neprocházel všechny české internetové obchody v ČR. Už proto, že o nich třeba ani nevím. 

Další věcí je, že je na zvážení, zda v případě hmoty Green Stuff má smysl kupovat si pásek o délce 20 cm, když se jeho cena po přepočítání na stejnou délku vyšplhá do takřka závratných výšin. Dělat to jen kvůli logu Games Workshop na blisteru, no nevím. Navíc GW tuto hmotu navíc opravdu nevyrábí. Přijde mi výhodnější koupit větší balení, rozstříhat na menší kusy a ve výsledku zjistíte, že máte doma 20 cm Green Stuffu, navíc i více peněz než předtím. Pokud tedy vystačíte s málem. Sám za sebe doporučuji si nechat alespoň polovinu balení, pokud ne celé (91 cm).

Jak u hmoty Green Stuff, tak i Magic Sculp je vítěz stejný. A nejedná se o vítězství 'o prsa', tedy vlastně o pár korun. Sám za sebe musím říci, že jsem rád, že je to právě obchod, kde nakupuji, ale na druhou stranu musím také přiznat,  že pokud by takové ceny měl někdo jiný, nakupuji tam. Říká se sice, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci, jenže já si spíše říkám, zda ti ostatní nejsou drazí, protože produkt je to stále stejný.
 
Tabulka:



PS: Pokud nechcete modelovat přílišné detaily, či si zkrátka jen ještě v modelování příliš nevěříte, popřípadě nechcete modelovat plachty, či velké kusy látek (tam u mne jednoznačně vyhrává Magic Sculp), tak nezapomeňte na (základní) Milliput

Magic Sculp na DecoDance
Green Stuff na DecoDance

čtvrtek 19. června 2014

Dobrá rada / Good advice


Musím se přiznat, že už asi čtrnáct dní neustále přemýšlím nad tím, jak by měla hlava opičáka - robota vypadat, Takže jsem si ho zkusil nakreslit. Vypadl z toho obyčejný opičák. Tedy jelikož nejsem žádný malíř, tak to možná ani není obrázek žádné existující opice. Ovšem jako začátek je to dobré, protože načmárnu další hlavy a rozhodnu se. Uvidím, jak mi to půjde. Mimochodem opičák už je oplechovaný, pokud se nestane nic nečekaného, zítra začnu nýtovat.
Zatím velké díky všem, kteří se už na blog připojili. Pokud víte o dalších, budu jen rád, pokud se přidají také ;-).


středa 18. června 2014

Figure Painter Magazine 14


Figure Painter Magazine 14
cena / price: Ł1.00
Formát / data format: *.pdf 
Kde stáhnout / Where to download: FPM14

Modelujeme nýty / Rivets

Možností ztvárnění nýtů na modelu je více. Tentokrát se zaměřím na některé způsoby, jak je možné vymodelovat nýty ještě než je modelovací hmota vytvrzená (zapečená, vytvrdlá...). Když jsem začal se sculptingem, nevěnoval příliš pozornosti právě nýtům. Sice jsem věděl, že jsou, ale nevěnoval jsem jim příliš pozornost. To se časem změnilo. Například robot-opičák je již do značné míry na nýtech založen. Proto ani nepřekvapí, že jsem dospěl v určité chvíli k závěru, že opičáka musím předělat. A nebyl jsem sám, podobný názor (nezávisle) měl i Borek, když jsem mu ukázal opičákovy fotografie. Navíc jsem se rozhodl pro polymerovou hmotu, která je přeci jen vhodnější pro experimentování. Nejsem jednak limitován časem, protože hmota vytvrdne jen po zapečení, navíc se chyby snadněji opravují. Abych odlišil od základu (Sculpey FIRM+červené FIMO) to, co má být kovovými pláty přichycenými nýty, udělal jsem je ze směsi FIRM a hmoty mass!. Tato směs je i překvapivě tvárnější a po snížení teploty (dokud s ní pracujete, zahřejete ji na teplotu lidského těla) na pokojou teplotu, je i překvapivě tuhá. Na obrázku vidíte, že mě ještě hodně práce čeká, jenže již se mi nechtělo zbytečně odkládat slíbený příspěvek o nýtech. Ty však budu dělat tak, jak nyní popíši.

Rivets are quite important If you make them well, you'll be surprised how improve your work. That's why I decided to reshape the A.P.E.. I even used polymer clay. As you can see on the picture, there are two main parts - the base of the body is from common mix Sculpey FIRM & FIMO. Future metal plates (dark purple) are from Sculpey FIRM & Koh-i-noor mass!. For the very first time the main reason was just the different colour. Now I have to say it's fine to work with this mixture of FIRM & mass!.

modelářské nýty / small solid rivets
Existuje více možností. Pokud však pracujete s polymerovou hmotou, musíte mít na paměti, že váš výtvor nakonec skončí v troubě rozpálené na 120°C. Tomu musíte přizpůsobit i použité materiály. Pokud se totiž rozhodnete použít komerčně vyráběné nýty, musíte použít kovové. Plastové by nevydržely. V našich končinách ne právě snadno dostupné kovové modelářské nýty (díky, Borku, za upozornění) jsou na jednu stranu perfektní tím, že máte jistotu, že hlavička nýtu bude vždy stejná, ovšem nevýhodou je jejich ne právě dobrá dostupnost. Alternativou k těmto nýtům mohou být i hlavičky špendlíků. Běžně dostupné špendlíky jsou však již poměrně velké. Entomologické špendlíky již mají hlavičky menší, ovšem vzhledem ke zjednodušení výroby se jejich hlavičky nevyrábějí (byť i to bylo vidět) ze zamotaného drátku, vlastně konce špendlíku, ale z plastu, či svého druhu silikonu. Zde byste se dostali ke stejnému problému - zapečení by hlavička velmi pravděpodobně nevydržela. Může se vám podařit sehnat i jiné špendlíky s vyhovující hlavičkou, ovšem nevím, zda jsou volně v prodeji. Osobně se mi podařilo najít špendlíky se sice vyhovující hlavičkou, ovšem jelikož jsou z období protektorátu, sehnat se již ve volném prodeji opravdu nedají a byla by i škoda je ničit. Co tedy s tím?


špendlík / pin (+/- 1940)
There are many ways how to make rivets. If you(re working with polymer clay, you have to have to know there is about 120°C inside the owen. That's why you must use for example small solid rivets. These rivets are available in many sizes and materials such as steel, stainless steel, brass.... If it's hard (or even impossible) to buy it in your local store, you can use pinheads. You could be limited with available sizes. If so, you have to sculpt it yourselves.






Rozhodneme-li se vymodelovat hlavičku nýtu, je třeba si ohlídat stejnou velikost jednotlivých hlaviček. Měly by být pokud možno co nejvíce stejné. Toho docílíme několika způsoby. Ten rychlejší (byť po chvilce praxe je to takřka totožné) je použití trubičky (například seříznutou injekční jehlou), kterou do povrchu hmoty hlavičky vytlačujete.

You can use some tube (for example cut-off hypodermic needle) as a stamp. It's easy and I think quite nice.

Pokud z nějakého důvodu nejste spokojeni a chcete více plastickou hlavičku nýtu, můžete si vyrobit vlastní razítko (tedy nemusíte, ale díky tomu bude hmota každé hlavičky takřka stejná). Můžete se také spokojit (pokud máte) s vhodným diskem z extrudéru na hmotu (na horním obrázku disk z Clay extrudéru). Použití nějakého podobného nástroje vám opravdu velmi urychlí práci, protože si nebudete muset hlídat stejné množství hmoty. 

Samozřejmě si můžete udělat i jakousi obdobu razítka - do kousku dvousložkového tmelu jsem několikrát vtlačil hlavičku již zmíněného špendlíku. Je to jen na vás,
You can make every head of each rivet. You can use disc from your clay extruder (if you have it). The other way is to make your own stamp - i pressed head of a pin several times into the ball of epoxy putty. Using it helps you have each head of every rivet almost the same.


Jakmile máte razítko hotové, stačí do něj jen otisknout kuličku polymerové hmoty (pokud se vám to napoprvé nepovede, je to jedno, protože dokud budete mít dostatek hmoty, můžete tiskat a tiskat... :-). Ostrým skalpelem pak hmotu budoucí hlavičky seříznete (jde to překvapivě snadno) na špičce skalpelu (pozor, skalpel je a musí být ostrý!) ji přenesete do předem připravené jamky. Pak stačí jen lehce (!) poklepat prstem, abyste hlavičku ukotvili na místě. Nemusíte se bát toho, že si zdeformujete povrch, kde by měl nýt být. Pokud silně nezatlačíte, nic z toho se nestane. Nepoužívejte žádné nástroje. Jen pokud byste byl s nýtem nespokojeni. Pak stačí jen hlavičku nýtu (opět lehce) špičatým modelovacím nástrojem odstranit a postup opakovat.
When your stamp is ready, you can make as many rivet heads as you can (see picture). Then just cut it off with your sharp (be careful) scalpel and put it into prepared hole. After it just (slightly) press the head and that's all. If you don't like how it looks like, just (again slightly) pull it away with the tip of any of your proper tool.
 
Pokud byste i tak byli stále nespokojeni, či byste chtěli kolem nýtu vymodelovat například nějaké poškození, či jen hlavičku 'vytáhnout' více nad povrch, můžete jehlou (hlavička se musí vejít dovnitř !) vtlačit okolí hlavičky a pak případně modelovacími nástroji vymodelovat to, co chcete.
If you want (or need) you can use your tube (needle) to push  vicinage  of the rivet head and it's going to rise more above the surface. 
Použití vyrážečky nevytvoří trojrozměrnou hlavičku, ale naopak kolečko, které (například pokud budete potřebovat modelovat zabroušené nýty) zkrátka potřeba někdy je a pravidelné a ploché kolečko je takřka nemožné opakovaně vymodelovat. pokud jich má být vedle sebe například deset.

Using Punch'n'Die sets is very important if you need to sculpt a disc. It's almost impossible to make it without this tool.


Příště / next time

A.P.E. a nýty / A.P.E. & rivets



Galerie





 

sobota 14. června 2014

offo na hořící lodi (offo & a burning boat)

Viktor Dmitrievich Kuskov (1924 – 1983) je posledním nositelem vyznamenání Hrdina Sovětského svazu, kterého offo zachytil v podobě busty. Tento námořník, příslušník Baltské flotily, získal toto vyznamenání za záchranu velícího důstojníka z hořícího člunu. Toho, ačkoli byl sám těžce raněn a popálen, držel na mořské hladině dokud nebyli zachráněni dalšími loděmi. 

Viktor D. Kuskov was awarded by the Title of the Hero of the Soviet Union on July 22, 1944 for courage and bravery. He helped saving crew of the damaged boat. When the boat sank, he held his commander over the water for about two hours till they were saved. 


Busta je opět taková, jak jsme od offa zvyklí. Pokud si všimnete, Kuskov je vymodelován i se zlatou pěticípou hvězdou, tedy titulem Hrdina Sovětského svazu. Je vymodelována z hmoty mass!, stejně jako některé další detaily. Za povšimnutí však stojí, že ne všechny medaile jsou z této hmoty.

The bust is as we are used to expect. Offo used FIMO and some details (such as the Hero of the Soviet Union star) are made with the mass! putty.  


Hic sunt leones

Nikdy neříkej nikdy, jenže já bych přesto řekl, že již nikdy lva na mladoboleslavskou soutěž modelovat nebudu. Tedy pokud ano, tak od samého počátku. U tohoto konkrétního se totiž jedná o snad již třetí reinkarnaci jedné a té stejné busty. Původně se jednalo o bustu z polymerové hmoty Sculpey FORM. Díky modelářské pilce jsem z něj udělal skoro lvici, abych hřívu a oči domodeloval z hmoty Milliput. Přiznávám, že by se mi líbila celá postava lva v bojové póze, jenže to by mi jednak jako cenu nikdo neodlil (resinu by bylo moc), navíc bych z toho měl jen dobrý pocit. Snad tedy jindy. Doufám ale, že vám se tento lev líbí. Jako cena snad stačí, ne? Pro mě osobně je na tom užitečné sledovat určitý vývoj v mém sculptění. Tedy přijde mi to tak. Jenže s tím souvisí i to, že čím déle se něčemu věnujete, tím více víte, jak moc toho ještě neumíte. 




I decided to redo the lion bust that is a one of prizes in a small kit competition in my town - Mlada Boleslav. It was a very fast task because I used previously sculpted lion as a base. I used Milliput to sculpt new details. I hope it is better now and whoever is going to win it, he/she will like it.

středa 11. června 2014

Příště.. / Coming soon..


A.P.E. MarkII

Po konzultaci s Borkem jsem došel jedinému možnému závěru - totiž vylepšení předchozí verze opičáka tak, aby se ještě více přiblížil obrázku. V důsledku toho jsem musel zcela předělat jeho nohy. Také jsem místo Magic Sculpu přešel k polymerové hmotě Super Sculpey FIRM. Díky tomu bude možné robůtka lépe oplechovat. Ani nevím proč, ale o FIRMu jsem se nedomníval, že je tak vhodný i na malé velikosti, jako je právě 28 mm. Navíc na ty nejdrobnější detaily použiji hmotu Mass!.

I had to redesign A.P.E.. This new design allowes me go closer to the picture and be more precisely. That's why I used Super Sculpey FIRM. This clay is allowes is perfect (I was quite surprised) for sculpting fine details like metal plates and rivets (wait for it)...   


neděle 8. června 2014

Militarum Tempest Scion (28mm)

Bojovníci Scions patří v celé známé galaxii mezi nejlepší, kterým v žilách koluje lidská krev. Alespoň o tom nás ve svém kodexu Militarum Tempestus přesvědčují pánové z  Games Workshop. Scions je vlastně jiné označení pro úderné jednotky, pro které od první světové války vžilo označení Stormtroopers. Při pohledu na poddůstojníka (materiálem je plast), kterého Persi namaloval není těžké tomu nevěřit. Když si uvědomím, že je to jeho první figurka, kde si zkoušel namalovat bojové poškození a oloupanou barvu... Co říkáte vy?
 
Militarium Tempest Scion (GW; 28mm) is of the latest plastic miniatures. These warriors are the best stormtroopers of mankind. They're so good that they have teir own codex and if you like you can built your own army around these units. If you don't play Warhammer 40,000 you can just paint one of these miniatures like Persifal did. 
 
 
 
 
    

Militarum Tempest Scion

velikost / size:                  28 mm
výrobce / producer:          Games Workshop
namaloval / painted by:   Persifal
použité barvy / colors:    akrylové barvy Citadel (GW) / Citadel acrylics 

sobota 7. června 2014

Borek Sculpts: Bitva u Vogastiburgu

Zhruba před šesti lety Borek udělal malou vinětu pro soukromého sběratele - souboj slovanského a franského  bojovníka během bitvy u Vogastisburgu. Bitva mezi slovanskými kmeny sdruženými v tzv. Sámově říši a franskými vojsky krále Dagoberta I. se udála v roce 631 nebo 632. Stejně tak je v dnešní době i nejisté přesné místo, kde bitva proběhla. Jistý byl naopak výsledek bitvy. Slované zvítězili a díky tomu se ze Sámovy říše stal mocenský celek, se kterým museli všichni okolní státy a kmeny počítat. V budoucnu to navíc byla právě Sámova říše, resp. její pozůstatky, které daly vzniknout Velkomoravské říši.

Je dobře, že podobné figury vznikají, protože mají bezprostřední vztah k historii ČR.

sculp, malba & fotografie: Borek Sculpts (cca 2008 pro soukromého sběratele)





středa 4. června 2014

offo a neznámý vojín (offo fights for freedom)

Setkání na Labi (Elbe - USA meets USSR)
Poslední dobou nějak nerozumím hysterii, která se strhla kolem dění na Ukrajině. Tedy spíše tomu, proč nejsou odsouzeny stejné činy bez ohledu na to, kdo je spáchal. V roce 1945 však bylo jasné, kdo je kdo. Politikové sice začali vystrkovat drápky, jenže ti, co byly osvobozeni od okupace to viděli jinak. Bylo jim jedno, jaký voják se o to zasloužil, důležité bylo, že se to stalo. Na to bychom zapomínat neměli. 

Offo jako svou třetí a poslední (k té druhé se vrátím) bustu z řady nositelů sovětského vyznamenání Hrdina Sovětského svazu zvolil bezejmenného vojáka. Zkrátka jednoho z miliónů, kteří došli od Moskvy až do Berlína. Myslím, že je to symbolické zakončení nejen tohoto triptychu, ale celé série. Na začátku jsem, přiznávám, nebyl dvakrát nadšený z německých vojáků. Ovšem díky rychlosti, s jako offo pokračoval, se mi tento krok zdá správný. Nezůstalo totiž jen u nich, ale v těsném sledu byli následováni Brity a Američany. Teď tedy přišli Sověti. Záměrně nepíši Rusové, protože naposledy představený pilot N. Kožedub se narodil na Ukrajině. 

Nezbývá než doufat, že nezůstane 'jen' u těchto bust (je jich 4 x 3) a že se dočkáme třeba i nějakého Čechoslováka. Vždyť v řadách RAF nelétali jen Angličané, ale právě i Češi, Slováci, Poláci.... a taková série by se snad mohla spatřit světlo světa. 

Offo's Soviet soldier is the last one of the three 'Hero of the Soviet Union star' holders. We can call him 'Nameless Soldier' or so but this is a well planned step. This man is a typical Soviet soldier but he's even one of millions soldiers who were fighting against nacism and - lucky for us - the have won. 

I hope we'll see more busts from the WWII celebrating heroes - my idea are another  busts of the RAF pilots. For example aces from Czechoslovakia, Poland, France... OK, you're right, it isn't me who's sculpting these lovely pieces.




úterý 3. června 2014

Gellso maluje Rudela (Gellso paints Rudel)


Grant 'Gellso' Gellatly patří mezi figurkáře, jejichž styl se mi obzvláště líbí. Když jsem jeho poprvé viděl na Planet Figure, nenapadlo mě, že bych měl tu možnost fotky jeho prací vystavit na tomto blogu. Ovšem stalo se. Nebylo by tomu tak, kdyby mi s jeho oslovením offo nepomohl. (Ještě jednou díky moc, Palo.) 

Radost mám o to větší, že se jedná o bustu, kterou právě offo (tak ho tu prezentuji, takže zůstanu u přezdívky) vymodeloval. Musím se přiznat, že jsem si chvílemi, když jsem psal články o jeho sculptech, říkal, že to možná někomu může připadat jako nějaké přehnané vychvalování. Jenže pokud se podíváte na následující fotografie, snad se mnou budete souhlasit. Platí tedy, že lze hezky namalovat i špatně vymodelovanou bustu a to samé platí i opačně.   Jenže v tomto případě se zkrátka stalo, že opravdu pěkně vymodelovaná busta našla stejně kvalitního malíře. Zkrátka malovat věci, které vymodeloval offo, je radost. 

A jak Gellso postupuje? Ptal jsem se ho a byť většinu namaluje akryly, konkrétně akryly Vallejo, tak oleje Windsor & Newton používá na malování pokožky, v tomto případě tváře. Někdy používá i inkousty a na malování kovů pak barvy Citadel (Games Workshop). 




It's grat plaesure for me to welcome here Mr. Gellatly 'Gellso' GrantHe's painted great offo's bust from the KNIGHTS CROSS HOLDERS OF WW2 range by Mitches Military Models. Gellso's using mostly Vallejo acrylics; Windsor & Newton oils  for the flesh. Great (in my opinion) Games Worshop paints and printers inks for mettalics. For me it's a special occasion because you can see painted Hans-Ulrich Rudel bust now. The bust I've already presented. Hope you like it, too.





BTW: Many thanks to offo who helped me to contact Grant. Thanks!




Kde koupit / where to buy


Mitches Military Models



Příště / next

Albrecht Brandi

neděle 1. června 2014

Borek Sculpts: Skytský válečník (Scythian Warrior)


Skytové bylo označení kočovných kmenů iránského původu, kteří v dobách své největší slávy obývaly rozsáhlé území dnešní Ukrajiny a Ruska, kam právě byli vytlačeni z Íránu. V šestém století před naším letopočtem byli Skytové významnou vojenskou a politickou silou tehdejšího světa. Na území dnešního Krymu se dostávali do vojenského střetu s římskými legiemi, na vlnách Černého moře  pak přepadali osady řeckých obchodníků. V průběhu prvního století před naším letopočtem byla jejich moc výrazně zmenšena konkurenčními kmeny, aby nakonec byly zbytky skytské říše zničeny kmeny Gótů a Hunů během stěhování národů během 3 století našeho letopočtu.

The Scythians were Iranian nomadic tribe who were residents of large areas in the central Eurasian steppes from 7th century BC up until the 4th century AD when they were defeated by the Huns and Goths. 

They were very good warriors, They defeated Persians and were successful in their raids. The Scythians were well known by ancient Romans, too because their legions were quite often in war with them. 







Skytský válečník, kterého Borek vymodeloval, je z dvousložkového tmelu Magic Sculp. Ovšem když jsem se s ním na konci týdne bavil, tak byl velmi mile překvapen z vlastností tmelu Super Sculpey FIRM. Ovšem o tom až jindy. 

Podle  svých slov je každá jeho figurka z 90-95% vymodelována, tedy přidává hmotu, zatímco zbytek opracovává skalpelem, případně podobnými nástroji. Pokud například znáte Američana *) Allana Balla, tak ten naopak své figurky takřka kompletně vyřezává (carving) ze zatvrdlých polotovarů.




Borek is using two-part putty such as Magic Sculp. Well, when we were talking this Friday, he was very surprised how nice material polymer mass Sculpey is. He's sculpting about 90-95% of each of his figure.

*) - oprava:
 
Milan mě upozornil,na faktickou chybu. Tedy že Allan Ball není Američan, ale Angličan žijící ve Švýcarsku. Díky moc za upozornění. Kdybych se obtěžoval a přečetl si jejich info, nemuselo se to stát. I proto ještě jednou díky moc a omluva všem, koho to zmátlo.

pokračování příště / to be continued