neděle 31. března 2013

Milliput Standard yellow - grey


Jack a Lena Rickmanovi založili firmu na výrobu tmelu Milliput v roce 1968. Prvním typem Milliputu, který tato společnost vyráběla, byl Milliput Standard Yellow-Grey. Jednalo se o dvousložkový tmel. Nebyl původně určen pro modelování, ale pro použití v domácnosti a dílně. 

Až v následujících měsících se ukázalo, že Milliput nachází uplatnění i tam, kde to nikoho ani nenapadlo. Stal se totiž oblíbeným tmelem využívaným modeláři. Přeci jen bylo to v sedmdesátých letech, kdy tmely určené pro modeláře buď vůbec neexistovaly, případně nedosahovaly nijak vysoké kvality. 

Vedle toho se z Milliputu stalo i médium, které začali využívat sochaři a tvůrci masterů, hlavně figurek. 

Manta- malá zakázka, velká tím, že je první...
Firma na tuto skutečnost hbitě zareagovala a vedle toho, že si začala všímat i této části trhu (a ve své podstatě  nezaplněné místo). Od té doby firma přišla i s dalšími druhy Milliputu. Buď se lišily použitým pigmentem. O Milliputu Silver - Grey jsem již psal. Ten ovšem není jediný. Ostatní jsou však opravdu jen varianty téhož. Tedy Milliputu Standard. Hlavní otázkou tedy zůstává, zda Milliput obstojí i po letech, které uplynuly od jeho uvedení na trh. Pokud bych měl tuto otázku více personifikovat, pak jde o to, zda bude Milliput vhodný pro mne. Ne jako tmel do domácnosti - tam své místo již dávno má a díky tomu, že mu po zatvrdnutí nevadí styk s vodou (dokonce pod vodou i zatvrdne), jsem s ním před lety provizorně opravil přívod vody na WC. Pravda, provizorium se poněkud protáhlo. Ovšem více důkazů nepotřebuji.  Jenže jak je to s Milliputem a figurkami, tedy sculptingem? Abych to zjistil, tak jsem se rozhodl, že Milliput vyzkouším na jednom rozdělaném projektu a jednom nedodělaném. Protože jsem na tomto blogu o obou již mluvil, tak je zbytečné je představovat. Jedním je manta, druhý to, čemu říkám 'příšerka z Milliputu'. Manta je totiž dobrá pro otestování toho, jak se vedle sebe snese Milliput a další hmoty - konkrétně dvousložkový Magic Sculp a 'vypalovací' Sculpey FIRM. 

Naproti tomu 'příšerka z Milliputu' je něco, co stále existuje jen díky tomuto příspěvku - tedy testování Milliputu.

Práce s Milliputem

Milliput po mnoha letech...
Milliput je dvousložkový tmel. To znamená, že v krabičce s Milliputem nalezneme dvě tyčinky (každá ve vlastním igelitovém sáčku (!). To ostatně můžete vidět na úvodní fotografii. Hmotnost samotných tyčinek  je asi 110 gramů. Možná by se to na první pohled mohlo zdát, že to není příliš, ovšem opak je pravdou. Navíc díky tomu, že obě složky jsou od sebe oddělené, mnohem déle vydrží v provozuschopném stavu. Říkám-li mnohem déle, myslím tím roky. Je mnohem pravděpodobnější, že Milliput spotřebujeme, než že ztvrdne.

Na fotografii vidíte, jek se Milliput mění v čase. Bohužel nejsem schopný si vzpomenout na to, kdy jsem tento Milliput zakoupil. Je to určitě hodně let. Bohužel také vím, že zakoupený Milliput nebyl nový již v čase nákupu. Na tvrdidle (vpravo) můžete vidět krustu, která se vytvořila. Druhá část (vlevo) je také na dotek tvrdší. Rozhodně tvrdší, než by mohla být. Obě složky jsou zkrátka poměrně tuhé. To však neznamená, že s Milliputem nemůžeme pracovat. Milliput - spíše však jeho části - se stanou nepoužitelnými ve chvíli, kdy v něm budou tvrdé kousky. To bývá nejčastěji právě tato krusta. Pokud takovéto kousky v tmelu jsou, je bezpodmínečně nutné je fyzicky odstranit. Zabraňovaly by totiž jednotlivé složky správně promísit a navíc by tyto tvrdé kousky nešla rozpracovat. 

Přesto však se dá pracovat i s takto starým Milliputem. Udělal jsem s jeho pomocí skálu, ke které je manta přichycena. Zkrátka máte-li doma takovýto Milliput, rozhodně ho nezahazujte. Stále se dá použít i v modelařině. Pokud však na podobný Milliput narazíte v prodejně, nekupujte ho, pokud ho nutně nepotřebujete. Čerstvý Milliput totiž vypadá poněkud jinak...Čerstvý Milliput

Skutečně čerstvý Milliput je totiž poměrně dost měkká hmota (žlutější polovina více). Díky tomu se Milliput snáze zpracovává a hlavně je delší dobu použitelný než začne tvrdnout. Také se díky tomu snadněji uhlazuje i jen lehce navlhčeným prstem.  

Nesmím také zapomenout na skutečnost, že v počáteční fázi (asi tak pět monut) Milliput lehce lepí a přichytí se díky tomu na místě, kde ho chceme mít. Je proto nutné mít navlhčený povrch nástroje, kterým s Milliputem manipulujeme.  A zase naopak je potřeba, aby místo, kam chceme Milliput přidat, bylo suché. Jinak se nám totiž nepodaří Milliput přichytit. S tím souvisí i to, že je potřeba chvilku (pár minut) po zpracování tmelu počkat, než začneme omývat vodou nechtěné zbytky tmelu. Mohlo by se totiž stát, že odtrhneme z povrchu i to co naopak odstranit nechceme. 
...opravdu čerstvý Milliput...

Zpracování Milliputu

Než začneme Milliput používat, je třeba obě složky smísit. I vzhledem k tomu, že Milliput po zatvrdnutí je nepoužitelný pro další modelování, je nejlepší pracovat postupně. Tedy promíchat si raději několikrát po sobě menší časti tmelu, než pak zatvrdlý vyhodit. 

Dva zhruba stejně velké kousky obou složek. 
Výhodou je, že není nutné, aby jedna část byla stejná jako druhá. Platí jen to, že čím, více tvrdidla (tmavší část), tím rychleji tmel zatvrdne. Ovšem zase na druhou stranu platí, že pokud bychom světlou část (vlastní složku s pigmentem) nepřidali, případně jí přidali málo, tmel by nezatvrdl. Případně by byl ještě dlouho citlivý na fyzické poškození. Nejlepší je tedy promíchat obě složky asi tak v poměru 1:1.  

Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout a odhadnout zároveň správně i menší množství, je zmenšit zmáčknutím průměr každé tyčinky. Pak totiž můžeme odříznout potřebnou část skalpelem, na který se přilepí jen nepatrné množství hmoty, kterou pak snadno setřeme.

Pokud však přeci jen nějaký kousek tmelu zbude, je lepší se ho za každou cenu nesnažit ještě přimáčknout do nějaké mezírky na modelu, ale raději si vymodelovat něco jiného. Nějakou drobnost. Já si proto tvořím zásobu tesáků a očních bulv. :-) Vím totiž, že je budu dříve či později potřebovat.  Spíše dříve.Milliput a 'něco tenkého'

Potěšující je, že již ze samotného Milliputu Standard se dá vyválet tenká plcha. Například kus hadru. Pokud do Milliputu Standard přidáme i například Milliput Silver Grey (Milliput s jemnějším piugmentem), budou výsledky ještě lepší. Pokud však budeme chtít větší plochu, je vhodnější tmel Magic Sculp, který je právě pro podobné použití dělaný. Ovšem vystačíme-li si s menšími kusy, není to vůbec potřeba (viz. obrázek).Milliput a broušení a řezání

Jednou z nejlepších - z mého pohledu - vlastností Milliputu je jeho opracování. Vedle již zmíněného uhlazení pomocí vlhkého nástroje, případně navlhčeného prstu, se dá stejně snadno opracovávat i zatvrdlý Milliput. Ten se totiž dá brousit, vrtat, řezat... 

Zatvrdlý Milliput však během broušení ubývá rychleji než Magic Sculp, který je tvrdší. Přirovnal bych ho k Sculpey FIRM. Je rozhodně dobré na to nezapomínat. Vyhneme se tak nechtěnému probroušení míst, která zbrousit nechceme. Rozhodně se nejedná o nic fatálního. Je však třeba na to pamatovat.

Milliput a tvorba podstavců


Nejen díky pořizovací ceně je tvorba podstavců naprosto ideálním způsobem, jak Milliput Standard využít. Řekl bych základní věc. Zkrátka opět platí, že za málo peněz hodně muziky a když nic jiného, tak na tomto poli - tedy podstavce a diorámata vůbec - Milliput rozhodně využijeme.

Milliput a detail

Pro neznalého s Milliputem může být poměrně překvapivé, že stejně jako z něj můžeme vymodelovat kus hadru, můžeme z něj vymodelovat i poměrně drobný detail. Je pravda, že třeba Magic Sculp je 'uživatelsky přívětivější' a poskytuje větší komfort při práci, tak při lehce jiném přístupu se s Milliputem pracuje skoro stejně dobře. Napsal bych přímo stejně dobře, ale skutečností je, že mám obě hmoty, které používám podle potřeby.

Na připojené fotografii je oko manty. Je to stav ještě před vlastním zabroušením, ovšem pro potřeby této konkrétní figury zcela dostačující. 

Detail se pomocí Milliputu dá vytvořit tak, že necháme hmotu chvilku zavadnout (aby přestal Milliput lepit) a pak ho opravujeme nástroji podle potřeby. Než hmota příliš zatvrdne, trvá to při pokojové teplotě asi 30 minut. Možné je také do Milliputu přidat jinou hmotu.

Milliput a jeho míchání s jinými hmotami

Milliput se dobře snáší s jiným hmotami. Pokud ho smícháme třeba s jinou dvousložkovou hmotou jako je Magic Sculpe/Greeen Stuff, vytvoříme si tak novou hmotu, která bude mít dobré vlastnosti těch použitých hmot. 

Přiznám se, že jsem nezkoušel promíchat Milliput s hmotou Sculpey. Měl by to jít, protože Milliputu nevadí teploty 130°C (viz manta). V každém případě je však třeba nezapomenout na to, že v Milliputu může být voda. A jelikož ta se při 100°C mění v páru... mohlo by dojít k roztržení modelovaného objektu. Proto rozhodně doporučuji nechat Milliput dostatečně zatvrdnout (alespoň do druhého dne) a pak ho teprve dávat do trouby.

Z Milliputu, resp. dvousložkových tmelů, si občas - podle typu daného projektu - dělám základ, jakousi kostru, na kterou aplikuji Sculpey FIRM a funguje to tak, jak očekávám. Doporučuji však si to vyzkoušet.

Milliput a jeho skladování

Milliput při správném skladování vydrží déle než uváděné dva roky. Já ho skladuji pod pracovním stolem v krabici. A protože mi zásoby došly, tak jsem je tento rok (konečně) doplnil. A byť jsem spotřeboval již skoro 3/4 balení, stále jich v krabici čeká dalších osm. Doufám, že edám Milliputu šanci na to, abych zjistil, kolik let je vlastně použitelný.

Milliput na trhu aneb Kde ho sehnat


Ceny jsou k dnešnímu dni. Tedy 31.3.2013.

DecoDance                                 79,- Kč

Plastic-Hobby.com                     89,- Kč

Model Box                                  95,- Kč

Historex Agents (Anglie)            £2,95 = cca 87,90 Kč *)

Berliner Zinnfiguren                   €4,95 = cca 124,- Kč  *)

Protože se jedná o internetové obchody, je třeba pamatovat na poštovné. To je vždy podle daného obchodu. V případě zahraničních obchodů *) bude ještě vyšší. Ovšem i tak jsou rozdíly v cenách poměrně značné.

Závěr

Milliput je všestranně využitelná hmota nejen modeláři. Rozhodně se hodí i na jiné domácí použití. Je na něm znát, že původně byl určen pro domácnost. Rozhodně doporučuji všem, kdo ho ještě nemají.

 
Druhé místo pro Milliput od časopisu Portal (WAMP) za rok 2012.

Poděkování


Na závěr bych rád poděkoval Jakubovi Vyplelovi z DecoDance, který mi umožnil vyměnit již jednou zaslané zboží za jiné. Jednalo se o jeden druh Milliputu za druhý, resp. bych dopadl tak, že bych měl k testování (a další potřebě) jen jeden druh Milliputu. Na jednu stranu drobnost, ale potěšila. Proto doufám, že stejně tak vás potěší i tato recenze Milliputu.

Žádné komentáře:

Okomentovat