pondělí 17. února 2014

Karnevalová maska

Je to již až příliš dlouho, co jsem nějaký ten příspěvek na tomto blogu věnoval i něčemu jinému, než figurkám - 'jen' sculptingu, či jejich malování. Přitom si stále říkám, že bych neměl zapomínat i na ty, co si chtějí sami něco vyrobit. Včera jsem úplnou náhodou natrefil na věc, která tedy není nijak nová, ale protože již delší dobu uvažuji o bustě, kdy by postava měla v ruce masku, pod kterou by skrývala svůj pravý obličej. Jednou z posledních kapek bylo, když jsem ve filmu Thor: Temný svět, viděl postavu Malekhita, resp. jeden z plakátů k tomuto filmu. 

Zkrátka přesně to, co by se mi líbilo i jaku busta. Ne tedy konkrétně on, ale takřka totožná scéna, mohu-li to tak nazvat. Navíc od toho bylo již jen krůček k tomu, abych sem mohl konečně dát výše zméněný typ příspěvku. 

Patřím totiž mezi ty, kteří si musí věc buď přímo nakreslit, vyfotit, či nějak jinak zachytit. Napřiklad vamodelovat. Většinou totiž během toho přijdu na spoustu nápadů. To je sice dvousečná zbraň, protože vím, že velká většina z nich zůstane jen v představách, ale třeba zrovna tato busta snad ne. 

Jak tedy na tu masku? Přiznám se, že jsem ji ještě nedělal, ale byl dost blízko tomu, když někdo jiný ano. Je to věc poměrně jednoduchá a rychlá, byť tedy pokud u toho chcete strávit mládí, klidně můžete. Pokud ne, necelá hodinka vám stačí. 

Ve své podstatě se jedná o masku z hmoty papier-maché, resp. z nastříhaných novin. Pak jen stačí disperzní lepidlo, nafukovací balónek (pro základní tvar), akrylové barvy, třeba nějaký ten fix (to záleží jen na vás, zda bude dělat nasku pro nějakého vašeho domácího sviště, či ne). To je ve své podstatě vše. Než abych to blíže popisoval, podívejte se na následující obrázek:


Jen taková drobná, ale o to důležitější poznámka: balónek nepřefukujte, navíc nezapomeňte na to, že vzduch teplem zvětšuje svůj objem a balónky pochybné kvality pak velmi rády praskají.

Návoda na to, jak si vyrobit masku z hmoty Papier-maché naleznete na těchto stránkách (odtud je i následující obrázek). Text je anglicky. Proto také nic nepřekládám. Tam si angličtiny užijete až až. Navíc té správné :-).Než se pustím do další busty, nejprve sem dám fotografie dokončeného skřeta. To však nebude hned, protže přemýšlím nad tím, že ho nejprve vystavím jinde. Až pak tady.

Žádné komentáře:

Okomentovat