Vše nejlepší do roku 2016 všem, hlavně hodně zdraví. Zachovejte věrnost tomuto blogu i v roce příštím. Díky moc.
PS: Figurka je kyrysník, 54 mm, od FGL (sculptorem je Borek Kaderka) a je malována štětci Koh-i-noor. To berte jako reklamu na jeden z prvních článků v lednu příštího roku.
Krakelovací lak spodní funguje od vrchního krakelovacího laku odlišně. Na zaschlou podkladovou vrstvu - výrobce uvádí vrstvu akrylové barvy, ale vzhledem k povaze krakelovacího laku se nebojte vyzkoušet i cokoli jiného, popřípadě žádnou barvu - nanesete po jejím zachnutí vrstvu krakelovacího laku spodního. Obecně se dá říci, a platí to obecně pro všechny krakelovací laky, že čím silnější vrstva to bude, tím výraznější bude výsledný efekt. Opět však doporučuji vše vyzkoušet. Po částečném zaschnutí laku (na dotek lepivý) naneseme vrstvu akrylové barvy, která má popraskat. Více na fotografiích.
Krakovací media jsou velmi zajímavým produktem, který přináší nové způsoby malování nejen figurek, ale i podstavců a další hobby práce.
Using this crackle medium is quite different - you need to apply it onto some surface you want to be under the top layer. When the base (first) layer is dry - it even can be just a piece of paper, wood, metal, ceramics...), apply this crackle medium. It can be said more thick layer of this medium means more crackle effect. BUT don't forget to try it before you apply it on your piece! See more in the photo.
Crackle mediums are oerfect new way how to improve painting figures, making bases etc..
Za poskytnutí krakelovacího laku děkuji firmě Koh-i-noor/ I thank the Koh-i-noor for supplying me with the crackle medium.
Umělecké štětce Koh-i-noor jsou pro mne příjemným překvapením. Pro vynesení verdiktu je třeba dlouhodobějšího používání - tedy nejlépe namalování figurky - na to si však chvilku počkejte. Již teď však mohu říci, že při porovnání s jinými štětci, které mám - daVinci; Lifecolor; Kolibri; Rosemary & Co. a špičkové Series 7 (W&N) si nevedou vůbec zle. Naopak.
Artistists' brushes by Koh-i-noor are nice surprise to me. It's too soon to take verdict - I need some time to try (= paint a figure) them out but I already can say - in comparison with other brushes I have such as daVinci; Lifecolor; Kolibri; Rosemary&Co. and the (top) Series 7s (W&N) they really seem good to me.
Následující odstavec nahradím textem z informačního letáku Koh-i-noor:
Popraskaný povrch se mi vždycky líbil. Zajímavá struktura povrchu... zkrátka něco, čím se dá oživit vzhled nejen figurky, ale všeho, co děláte. Ono totiž krakelování (vytváření trhlinek) je součástí techniky zvané decoupage. Zrovna tato technika tedy není můj šálek kávy, ovšem již před mnoha lety jsem zjistil, že požití různých technik je přesně to, co se dá s úspěchem použít i ve figurkařině, modelování...
Crackled surface is something that gets our project even better. It helps to improve the look not only of our miniature making but everything else we do. Doing crackle is something very well know for those who do the decoupage technique. Well, this is not my cup of tea but I realized that using different techniques is exactly what can be used in sculpting and painting figures.
Jenže také je pravda, že jsem se o popraskání marně pokoušel. Nikdy jsem nebyl spokojený a abych si nakupoval ruzné přípravky jen proto, abych zjistil, že to není ono... to jsem zkrátka po pár pokusech vzdal. Nejde o to, že by ten který přípravek nefungoval... já zkrátka nebyl spokojený. O to větší nedůvěru jsem měl, když mi byly během pravidelné návštěvy místní prodejny Koh-i-noor nabídnuty vrchní krakovací laky. Původně jsem tam šel pro štětce, jenže ty byly vyprodané (jejich test přinesu v blízké budoucnosti), tak jsem neodolal a laky zakoupil. Přeci jen jsem si stále říkal, že pokud bych krakelování přidal k malování figurek, mohl bych jen získat.
Krakelovací laky se dají koupit i zvlášť, ovšem pozor, zda se jedná o vrchní, či spodní. Ve zkratce jde o to, že zatímco u vrchních (dnešní článek) na namalovaný povrch (případně nenamalovaný) aplikujete základní lak a následně po jeho zavadnutí i vybraný hrubý či jemný (záleží na tom, jak se rozhodnete), tak při použití spodního krakovacího laku aplikujete barvu, tu necháte zaschnout a na ni spodní krakovací lak a na něj pak ještě vrchní vrstvu (jiné, přeci jen aby byly praskliny dobře vidět) akrylové barvy. U vrchních laků praskliny děláte olejovou barvou - součástí balení jsou dvě - bílá a umbra, ovšem použít můžete libovolnou. Prívě to můžete vidět na následujících fotografiích. Musím potvrdit, že to stojí minimálně za vyzkoušení. Přeci jen práce je to poněkud odlišná, snad nejtěžší je čekat - cca 24 hodin. Ještě si musím koupit druhý druh krakelovacích laků - test zde opět najdete.
Making crackles is differ in what kind of lacquers you use. If you use the 'bottom' one, you first apply a coat of colour, let it dry and then you use this crackle medium and finally you apply a coat of another (different) colour. The crackle medium cause the last coat of colour cracks and makes the crackles.
Using the Top Crackle Laquers is different - first you apply the basic crackle lacquer on the painted surface. When it is partially dry, apply top fine/top coarse (it's your choice) crackle lacquer. When it's dry (about 24 hrs) you make the crackle by using oil colour (2 of them - white & burnt umber) are in the box but can use any oil colour. See pictures how it looks like.
Na černé destičce je již zaschlý nátěr krakelovacích laků / Both crackle lacquers are applied onto the black plate
Bílá olejová barva rozetřená na destičce / White oil colour is spread over the plate
Hotovo! / Finished!
Ačkoli se jedná o první pokus, musím říct, že se mi výsledek opravdu líbí a rozhodně krakelování budu dále testovat. Pozn.: Již jsem zjistil, že pokud do (akrylového) laku přidáte akrylovou barvu, tak nefunguje = žádné praskliny. Uvidím, jak si povede u již zmíněného spodního laku.
This was just the very first test. I have to say I like it and it really keeps worth to use it. NOTE: If you mix acrylic colour with (acrylic) coarse/fine lacquer, it doesn't work - no cracks :-).
Video je v angličtině, ale na druhou stranu tam moc nemluví a stejně jako v Matrixu šel Neo za bílým králíčkem, tak tady zase princ sleduje bílé kameny... :-D
Pip-boy je kreslená postavička kluka, který propaguje zázračnou mašinku, která učiní život ve Vaultech tak báječným... Že je to ve skutečnosti jinak a život ve světě zničeném nukleární válkou prostě a jednoduše báječný není, to je zkrátka fakt. Pokud mi nevěříte, zahrajte si třeba aktuálně poslední hru Fallout, která vychází v listopadu 2015.
Byl jsem požádán o to, abych právě pip-boye vymodeloval a pak i namaloval. Byť se to na první pohled nezdá, no nebo to bylo rukama, udělat něco, co nikdy neexistovalo, je hodně podobné tomu, jako vymodelovat třeba bustu císaře Napoleona. Nemyslím tedy složitost obrazu, to je zcela jiná kategorie, ovšem základy jsou stejné. Musíte se zkrátka držet vzoru. Zda se mi to povedlo, popřípadě jak moc, to je otázka. Ovšem v každém případě to byla zajímavá zkušenost. Snad to nedopadne tak, že mi nakonec zůstane ve vitrínce.
Jediná část, kde jsem si mohl dělat, co jsem chtěl, byl podstavec. Ať už totiž pip-boy bude přijat jakkoli, pravidlo je, že podstavec musí být udělaný tak, aby byl součást figurky, ovšem na druhou stranu od ní neodváděl pozornost.
Proto jsem si řekl, že vymodeluji plechovou podlahu. Bez jakýchkoli nápisů, zbytečné rzi... Ve strojku na polymerové hmoty jsem si nejprve připravil tenký (cca 1 mm) pruh polymerové hmoty Sculpey Blend. Použít je možné takřka libovolnou polymerovou hmotu, jen tedy nesmí být moc lepivá. Z tohoto pruhu polymerové hmoty jsem vyřízl kruh o průměru 5 cm - přesně takový rozměr, aby přesně pokryl vrchní část podstavce. Pak jsem do něj otiskl texturu protiskluzového plechu. Pak jsem ho nechal zapéct v troubě a pak nastříkal černou základovou barvou. Jakmile zaschla, technikou suchého štětce jsem kruh natřel stříbrnou barvou Silver Metal (Vallejo Model Air). Použít lze takřka libovolnou stříbrnou, resp. takovou barvu, jak chcete, aby 'plech' vypadal. Po jejím zaschnutí (rychlost zasychání můžete urychlit použitím fénu - jelikož pracujete s již vypálenou hmotou, nemusíte se bát, že by se teplem z fénu deformovala) jsem na povrch nanesl různé washe - hnědý, modrý, fialový - a nakonec Lifecolor Reflecting Agent PG 110.
Hoch jde do trouby. Finální zabroušení a vyhlazení pak. Nakonec nástřik základovým sprejem a práce se stříkací pistolí. Materiál: SuperSculpey Medium Blend.
Novinka od ukrajinského Master Boxu je francouzský kyrysník na koni. Tedy abych byl přesný, tak v krabičce s opravdu pěkný obrázkem od výtvarníka I. Varavina najde figurky hned dvě a k tomu ještě figurku koně.
The latest kit by the Ukrainian company Master Box (MB) includes two figures and one horse. There is very nice illustration by I. Varavin, both figures and the horse are sculpted (as usual) by A. Gagarin.
Výlisky jsou vyrobeny metodou short-run a je k nim třeba tak přistupovat. To znamená, že na nich naleznete jak otřepy, tak i stopy po ne zcela vyčištěné formě. Výlisky - vlastně se jedná o jeden rámeček - jsou naštěstí vylisovány ze světle šedého plastu, který určitou hrubší sílu vydrží. Pozor si však musíte dát na to, aby nepraskl. Otřepy jsou naštěstí na snadno přístupných místech a stačit vám bude jen ostrý skalpel a jemný brusný papír. Z toho důvodu není sice tato figurka určena úplným začátečníkům a dětem, bát se ji však na druhou stranu také nemusíte.
Molding - well, it's just one frame - is made by the short-run technology. It means you must have in your mind when you work with it. There are many burrs there. Because of it is molded from light grey plastic and burrs are on 'good' place - they can be removed quite easy. You just need a sharp scalpel, some fine sandpaper and steady hands. That's why I think this is not a kit for a beginners (and children) but you don't have to be afraid of it.
Figurka koně... právě u ní bych se rád zastavil. Pokud jste si totiž chtěli vymodelovat vlastního koně a marně jste sháněli figurku koně, kterou byste mohli upravit podle vlastních představ, či ji jen použít jako kopyto pro další práci, tak už nehledejte. Tady takovou figurku máte. Jednak se jedná o levný model - v porovnání třeba právě s figurkou koně z bílého kovu - a také je snadno opracovatelná. Jak jsem již slíbil, tak si ukážeme, jak si vyrobit kopii. To však až příště. Z mého pohledu však právě tato figurka koně z tohoto modelu dělá něco, co zkrátka by byl hřích nemít. Vaše vlastní modelování totiž posune o řádný kus cesty dopředu.
The figure of the horse... If you would like to sculpt your own horse, you may have already looked for a horse figure you could use. It may be hard to find or expensive... Well, here is what you have been looking for. If you take a look at the horse, you find it very useful. I think the horse is the main reason for us - all people who likes sculpting -to buy it. It can help to improve you sculpting skills!
MB plastic horse versus the metal one by Andrea Miniatures
Než abych popisoval, jak jsem dýně vymodeloval, přišlo mi lepší natočit video. Věc první: je to mé úplně první video, kterému by se dalo říkat 'Jak Na...'. Proto mi promiňte to, že jsem se tak nějak dostal mimo záběr. Věřte tomu, že první pokus dopadl mnohem hůře :-). Přesto se omlouvám, ale to hlavní - tedy modelování dýně - je z toho snad dostatečně patrné. Pokud budu mít u vás úspěch, nevylučuji v budoucnu další podobná videa.
Druhá věc - video je nezkrácené a když tu tak občas říkám, že to a to je rychlé a snadné, tak to je právě v případě jako je tento. Celý podstavec je pochopitelně složitější, časově náročnější, ovšem základní části jako třeba dýně, jednoduché jsou. Tedy jejich základ.
Další věc - snad se to bude hodit těm z vás, kdo má nejraději návodná videa. Pokud sem třeba zabloudil někdo, kdo s modelováním začíná, tak si může zkusit udělat třeba právě dýni podle videa. Navíc můžete ve videu vidět takřka všechny základní nástroje, které při modelování používám. Samozřejmě je to tak, že jich mám více, ale většinou to stejně dopadne tak, že skončím u párátka, hladítka a jednoho modelovacího nástroje. To ovšem na druhou stranu neberte tak, že by další (jiné) modelovací nástroje a pomůcky nebyly potřeba. Naopak. Jenže ty jsou vhodné pro konkrétní práci a jinak je nepotřebujete. Pokud chcete začít modelovat, potřeba nejsou. Na jednu speciální pomůcky bych chtěl upozornit - kus igelitu (je to odstřižený kus jednorázové rukavice). Pokud něco podobného použijete, nemusíte se bát otisků prstů na vašem modelu.
Příště se už dostaneme k vlastnímu podstavci. Tedy doufám :-).
Here is a short HOW TO video instead of an article. I believe it's better choice and you are going to find it more useful. It is my first HOW TO video so I'm sorry for any imperfection.
As you can see, sculpting pumpkin is very simple and it is also very fast. If you want to start sculpting, why not sculpt anything like this?
You can also see almost every basic sculpting tool I use, there. If you want to start sculpting, you need almost nothing - just your fingers :-). Please note I used plastic strip to prevent the surface from fingerprints.
The video isn't shorten anyway so you need less than five minutes to create your own pumpkin... OK, you need some practise, so you will need about six minutes for the first try. :-)
I will show you the base itself next time. Well, I hope so.
Halloween je snad jediný angloamerický svátek, který se mi líbí. Všechny ty Valentýny a další komerční dny mi k srdci nepřirostly. To však neplatí o Halloweenu. Takže abych se na byl na blogu držel tématu, šel jsem sklidit dýně, které budu potřebovat na podstavec. Možná namítnete, že nejsou zelené, tedy z green-stuffu. Nejsou. Hlavní důvod je ten, že mi dvousložková hmota green-stuff dochází, takže jsem vzal zavděk oranžovou hmotou Sculpey III. Trn z paty mi vytrhli ve firmě Decodance, protože pravda je zkrátka ta, že plánovat si figurku s halloweenským tématem a nemít dost potřebné hmoty.... To nic moc hezkého o mně neříká a je zkrátka na místě poučení z krizového vývoje, či jak se to v politických kruzích nyní opět říká :-)
Volba polymerové hmoty se mi však nyní zdá jako velmi dobrá. Nejen pro její barvu. Po dokončení budu figurku malovat, pokud na to budu mít tedy čas a náladu, ale jsem na druhou stranu i rád, že jsem si vyzkoušel práci s barevnými hmotami. Jak sami můžete na obrázku vidět, při použití barevných hmot se dá docílit poměrně snadno požadované iluze. Dýně tedy ještě nejsou zapečené, mnoho dalších úprav na nich však neplánuji a jestli se něco nezmění, pak jejich barva. Pokud by vás zajímalo, jak jsem dýně vymodeloval, počkejte si na samostatný článek věnovaný celému podstavci. Listy budu dělat zvlášť.
Knock, knock, Halloween is coming. That's why I had to go to gather some pumpkins. Well, I have found out I have had almost no green stuff. That was the prime reason to choose not the green putty but the orange Sculpey III clay. Well, I must say it was even better choice. Though it is still unbaked (it is a polymer clay) I think it looks quite good. You will find more about those pumpkins in some future article.
Lichens & Moss je druhý set, který jsem použil při práci na barevné verzi kamenného golema. Opět v něm najdete 4 zásypy (opravdu se nejedná o žádný pigment ve formě prášku, či rozmělněný molitan - byť tedy například Sprout Green (POW01) to velmi pravděpodobně je, neplatí to však o všech.
Právě proto jsou u článku i fotografie obsahu každé lahvičky. Sám za sebe mohu říci, že jsem s barvami Lifecolor opravdu spokojený, ale tento a minule představený set Algae je něco, co doopravdy všem doporučuji.
Lichens & Moss is the second combo set (= powder & color) by Lifecolor I tested and I present you now. You can find again four powders and two fixers inside the box. Fixers can be also used as a colours but they are not made as a pure colours (!).
It can't be said every powder is the same as the previous one. That's why there are pictures of what you can find inside every bottle. Hope you find it useful.
Ještě než zde najdete praktickou ukázku toho, jak vypadá použití těchto barev na modelu, tak je třeba si nejprve jednotlivé barvy představit. Spíše bych měl mluvit o setu, který obsahuje čtyři zásypy (POW05 - Luxuriant Green; POW06 - Full-blown Green; POW07 - Blight Plant; POW08 - Dried Plant a dva fixery (nevím, zda by se hodil výraz 'ustalovač', protože přeci jen se chovají trošku jinak, než jako ustalovač používaný při vyvolání fotografie) FF03 - Gloss Dirty Green Fixer a FF04 Gloss Yellow Green Fixer).
Oba fixery slouží k zafixování zásypů a po svém zaschnutí (nejlépe přes noc) zasychají do matné poloprůsvitné vrstvy. Záleží na tom, kolik fixeru použijeme. Velkou výhodu těchto fixerů vidím v tom, že se s nimi dají snadno přidávat jednotlivé vrstvy. Ale o tom více až u článku zaměřeného na použití jednotlivých barev z tohoto setu. Na fixery jinak samozřejmě dobře působí ředidla a čistič Lifecolor. Použít lze samozřejmě i vodu. Fixery nijak nezapáchají.
Before you find here an article about using these Lifecolors, let me tell you something about them. First we have a Power & Color Set 'Algae' here. There are four pigments - POW05 - Luxuriant Green; POW06 - Full-blown Green; POW07 - Blight
Plant; POW08 - Dried Plant and two fixers FF03 - Gloss Dirty Green
Fixer a FF04 Gloss Yellow Green Fixer.
Both fixers are designed to fix (well, what a surprise :) the powders. They get dry into nice dead finish layer. This layer is semi-transparent. You can mix not only colours (powders) from these set. You can use water to dilute it though Lifecolor Thinner is the best. There is almost no smell when you use it.