pondělí 23. listopadu 2015

Koh-i-noor_Krakelovací laky vrchní/Top Crackle Laquers

Popraskaný povrch se mi vždycky líbil. Zajímavá struktura povrchu... zkrátka něco, čím se dá oživit vzhled nejen figurky, ale všeho, co děláte. Ono totiž krakelování (vytváření trhlinek) je součástí techniky zvané decoupage. Zrovna tato technika tedy není můj šálek kávy, ovšem již před mnoha lety jsem zjistil, že požití různých technik je přesně to, co se dá s úspěchem použít i ve figurkařině, modelování... 

Crackled surface is something that gets our project even better. It helps to improve the look not only of our miniature making but everything else we do. Doing crackle is something very well know for those who do the decoupage technique. Well, this is not my cup of tea but I realized that using different techniques is exactly what can be used in sculpting and painting figures.

 Jenže také je pravda, že jsem se o popraskání marně pokoušel. Nikdy jsem nebyl spokojený a abych si nakupoval ruzné přípravky jen proto, abych zjistil, že to není ono... to jsem zkrátka po pár pokusech vzdal. Nejde o to, že by ten který přípravek nefungoval... já zkrátka nebyl spokojený. O to větší nedůvěru jsem měl, když mi byly během pravidelné návštěvy místní prodejny Koh-i-noor nabídnuty vrchní krakovací laky. Původně jsem tam šel pro štětce, jenže ty byly vyprodané (jejich test přinesu v blízké budoucnosti), tak jsem neodolal a laky zakoupil. Přeci jen jsem si stále říkal, že pokud bych krakelování přidal k malování figurek, mohl bych jen získat. 

Krakelovací laky se dají koupit i zvlášť, ovšem pozor, zda se jedná o vrchní, či spodní. Ve zkratce jde o to, že  zatímco u vrchních (dnešní článek) na namalovaný povrch (případně nenamalovaný) aplikujete základní lak a následně po jeho zavadnutí i vybraný hrubý či jemný (záleží na tom, jak se rozhodnete), tak při použití spodního krakovacího laku aplikujete barvu, tu necháte zaschnout a na ni spodní krakovací lak a na něj pak ještě vrchní vrstvu (jiné, přeci jen aby byly praskliny dobře vidět) akrylové barvy. U vrchních laků praskliny děláte olejovou barvou - součástí balení jsou dvě - bílá a umbra, ovšem použít můžete libovolnou. Prívě to můžete vidět na následujících fotografiích. Musím potvrdit, že to stojí minimálně za vyzkoušení. Přeci jen práce je to poněkud odlišná, snad nejtěžší je čekat - cca 24 hodin. Ještě si musím koupit druhý druh krakelovacích laků - test zde opět najdete.

Making crackles is differ in what kind of lacquers you use. If you use the 'bottom' one, you first apply a coat of colour, let it dry and then you use this crackle medium and finally you apply a coat of another (different) colour. The crackle medium cause the last coat of colour cracks and makes the crackles.

Using the Top Crackle Laquers is different - first you apply the basic crackle lacquer on the painted surface. When it is partially dry, apply top fine/top coarse (it's your choice) crackle lacquer. When it's dry (about 24 hrs) you make the crackle by using oil colour (2 of them - white & burnt umber) are in the box but can use any oil colour. See pictures how it looks like.Na černé destičce je již zaschlý nátěr krakelovacích laků / Both crackle lacquers are applied onto the black plate


Bílá olejová barva rozetřená na destičce / White oil colour is spread over the plate

Hotovo! / Finished!

Ačkoli se jedná o první pokus, musím říct, že se mi výsledek opravdu líbí a rozhodně krakelování budu dále testovat. Pozn.: Již jsem zjistil, že pokud do (akrylového) laku přidáte akrylovou barvu, tak nefunguje = žádné praskliny. Uvidím, jak si povede u již zmíněného spodního laku.

This was just the very first test. I have to say I like it and it really keeps worth to use it. NOTE: If you mix acrylic colour with (acrylic) coarse/fine lacquer, it doesn't work - no cracks :-). 

Žádné komentáře:

Okomentovat