úterý 17. dubna 2012

Zcela nové barvy Citadel pro rok 2012 - prakticky

Jedna věc je jen tak něco psát, ale nemít s danou věcí praktické zkušenosti. To není ono. A protože nejsem politik, natož vládní, tak mi to dost vadilo. Jenže firma Games Workshop (GW) má velmi přísná pravidla a než uvede nějaký produkt do prodeje, tak o něm nikdo nesmí mluvit. Natož aby se dal někde koupit. Ale to je jasné. Ovšem zvědavost to jen nabudí.

Po zkušenostech, které jsem získal na 'těch úplně nejvíc nejlepčejších figurkách na světě', tedy systému Finecast od stejné firmy, jsem bombastickým oslavným popisům nových barev nějak nechtěl věřit.

Když pak firma GW nové barvy představila, tak - vcelku u této firmy očekávaně - byla poněkud mrazivá cena, za jakou nabízela všech 145 nových barev. Tedy Ł 333,00. V korunách asi 10.000,-. A vydat tolik za barvy, zvláště když není jasné, jaké jsou.... Bylo mi tedy jasné, že si, pokud budu nějaké nové barvy chtít, budu muset koupi kusovky. Cena jedné barvy je 65,- Kč. To není sice nějak moc, ale ani málo. Má však vůbec cenu si nové barvy přesto kupovat? Ano i ne. Tedy podle mého názoru. 

Jsem rád, že jsem nezůstal osamocen a díky serveru youtube.com se na internetu začaly objevovat videa, kde si můžeme barvy prohlédnout. Oslavná videa jsem vyřadil. Ne tedy, že bych je odmítal, ale abych juchal také, musím si danou věc nejprve vyzkoušet (viz již zmíněný Finecast. Nakonec jsem se rozhodl na svůj blog přidat video od uživatele Buypainted. Pokládám ho za opravdu velmi pěkně zpracované. Včetně trefných komentářů. Rozhodně si ho prohlédněte a všímejte si, jak které barvy kryjí. Za zmínku také stojí konstatování, že ne vždy odpovídají a v některých (= v hodně) případech stará barva nemá ekvivalent i v nové řadě. Proto doporučuji, že pokud byste chtěli začít malovat nějaký větší projekt, je lepší se ujistit, že máte dané barvy dostatek. Převodní tabulka je dobrá tak na to, abyste získali základní přehled o tom, jakou barvu chtít.


Shrnutí:

+ velká řada nových odstínů, kdo nerad míchá barvy, je to voda na jeho mlýn
+ některé nové barvy usnadní malování a poskytnou další nové možnosti malování
+ vylepšená víčka lahviček, při nákupu snadno zkontrolujeme, zda barva nebyla otevřená 
+ díky průhlednému  tělu lahvičky je velmi usnadněná orientace (to již GW použili, jsem rád, že u toho zůstali)

- některé nové 'barvy' jsou zbytečná, předražená věc
- pro dosažení stejného cíle (odstínu) je potřeba více barevných odstínů = dražší nákup
- naprosto idiotské nové pojmenování barev. Slovo 'idiotské' jsem použil proto, že na krabicích plastikových modelů GW jsou uvedeny staré (= jiné) názvy barev, tedy v klidu to můžeme hodit do stoupy, protože to, že je daná barva zelená, je hezké, ale protože je tolik nových odstínů....
- některé barvy špatně (to opět není chyba, ale je dobré o tom vědět) kryjí, to ostatně můžete vidět i v připojeném videu. Já tomu sice rozumím, ovšem přijde mi to jako poměrně velká změna, která s sebou přinese to, že začátečníci budou malovat tak dlouho, doku barva nezačne krýt. To bude znamenat silné vrstvy barev, zanesené detaily... Uvidíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat