úterý 31. května 2016

Test Polymerových hmot - část 2. / Polymer Clay Test - Part 2


2. díl - Originální Hmoty / Part 2 - Original Polymer Clays



 !!!This post is in the Czech language only.
To translate you should use an integrated google
translator in this page. You can find it in the right column above!!!


Test polymerových hmot - díl druhý


    Zdravím všechny a bez dalších okolků se vrhněme na druhý díl, v němž se dostáváme k samotnému hodnocení prvních čtyř (originálních) hmot.

Fimo Classic

   Fimo Classic je první hmota, se kterou jsem se jako skulptor setkal. Proto jsem s touto hmotou v rámci testu  začal.


  
          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Při práci s Fimem je dosažení  výsledku poměrně snadné. Přesto zůstává výhrada u tvorby jemných detailů, pro jejichž vytvoření je hmota příliš měkká, je proto náročnější dosáhnout stanoveného výsledku , pokud jde o drobnější strukturu povrchu.

  85 %


          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou 

   Fimo je výborně modelovatelné, hladké až sametové. Velmi dobře se s ním pracuje a pocitově pro mne představuje jednu z nejpříjemnějších hmot ze zvoleného výběru.

  95%


          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
               anatomie, detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Fimo se výborně hodí pro draperie látek, anatomii, výborně vytváří ostré linie i pozvolné přechody u organických tvarů. I větší detaily jsem zvládl rychle a bez problémů. Méně se hodí k tvorbě jemných a vrstvených detailů. Kroužková košile se mi modelovala o něco lépe, ale také bych v případě kroužků po fimu nejspíše nesáhnul.

  75%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Stejně jako u všech polymerových hmot je třeba u nanášení Fima dbát na to, aby nikde nevznikly vzduchové bubliny, byť sebemenší.  I malá bublinka způsobuje deformaci a odlupování fima při práci. Při důsledném a pozorném  nanášení hmoty na podklad  problémy ale nevznikají a hmota drží na podkladu dobře.  (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

  80%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Poznámka:  Pro vyhlazování  polymerů odmítám používat terpentýn, který mi byl doporučován mnoha figurkáři. Nejsem na něj zdravotně alergický, ale opravdu bytostně nesnáším jeho zápach. Proto se v tomto testu  (stejně jako při své práci) vyhnu použití terpentýnu.  Poznámka!!!

   K vyhlazování ploch, je li to třeba, můžeme použít buď vody nebo  změkčovače polymerových hmot (já používám ten od Sculpey, funguje perfektně na všechny polymerové hmoty). V zásadě nemohu doporučit neředěný změkčovač . Je příliš silný a vytvoří vám z povrchu skulptu bláto. Osvědčila se mi směs změkčovače a vody v poměru 1/8-10. 

   Fimo reaguje dobře i na vodu, především velké plochy můžete velmi účinně vyhladit jen s pomocí prstů. Roztok vody a změkčovače pak lze použít na závěrečná vyhlazování  s pomocí jemného štětce. Fimo je velmi dobře vyhladitelná hmota s nízkou náročností této konečné úpravy.
 Rozhodně však u všech polymerových hmot doporučuji použít vyhlazování směsí vody a změkčovače až na samý závěr práce. Povrch díky působení změkčovače v roztoku změkne a je výrazně náchylný k poškození i po sebemenším doteku nástroje.

  95%

Výsledné hodnocení hmoty Fimo Classic - 86%

   Špičkoví umělci, kteří pracují s Fimem:
  • Raúl Garcia Latorre
  • Alan Carrasco



Premo Sculpey




          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   U Prema je dosažení  stanoveného výsledku o něco málo náročnější , než u Fima. Nicméně tento fakt vyrovnává skutečnost, že Premo je o něco tvrdší, pevnější  a pro tvorbu detailů se podle mého názoru hodí o něco více než Fimo .

  85 %

          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou
   S Premem se mi pracovalo poměrně příjemně, nicméně je třeba přiznat, že modelovatelnost je podle mého názoru o něco málo horší než u Fima. I subjektivní pocit příjemnosti při práci hodnotím  o několik procent méně, než u předchozí hmoty.
   90 %

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
               anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)
   Celkově je hmota Premo vhodná ke komplexní práci na všech aspektech figurky ve stejné míře. V porovnání s Fimem je o něco málo náročnější použít jej na draperii a anatomii, ale o něco jednodušší vytvářet z něj jemné detaily a kroužkové košile.
    80 %
 
          4) Přilnavost materiálu k podkladu
   I když také u této hmoty je třeba dbát na pečlivé nanášení na podklad bez zanesení vzduchových bublinek, Premo mi přijde opravdu přilnavější nejen k jiným povrchům, ale i k sobě samotnému (po vytvrzení a následném modelování druhé vrstvy). (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)
  85 %

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Premo více odolává vodě, i velké plochy se vyhlazují  o něco náročněji, ale pořád je voda  použitelná. Roztok změkčovače a vody pak funguje velmi dobře. Celkově hodnotím vyhlazování u Prema na

  90%

Výsledné hodnocení hmoty Premo Sculpey - 86%

   Špičkoví  umělci, kteří pracují s Premem:
  • Jodie Siegel
  • Igor Kordyukov

Bees Putty




   Bess Putty je pro mne zcela novou záležitostí a bylo to poprvé, co jsem se s touto hmotou setkal.


          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Dosažení  stanoveného výsledku je u Bees Puty poměrně snadné. Látky i organické tvary zvládá skvěle a  i když je hmota zdánlivě měkká  pro vytváření jemných detailů, její konzistence modelování detailů i kroužkových košilí umožňuje ve větší míře než je tomu například u Prema.

  90%

           2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou

   Výborná modelovatelnost a skvělý pocit při práci. Hmota svým názvem evokuje představu včelího vosku a konzistence i struktura vosk skutečně připomíná. Už dříve jsem měl možnost pracovat s modelářskými hmotami na bázi vosku (skutečného), a u Bees Putty mi připadá, jako by si brala to nejlepší z polymerových i voskových modelovacích hmot. Vosk v této hmotě opravdu není, tedy logika říká, že to tak je, ale pocit při práci i pouhý pohled jej prostě připomíná. Shrnuto a podtrženo, vynikající dojem.

  95%

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
              anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Hmota se výborně hodí ke všem aspektům práce, a to ještě více, než Premo. Hmota je měkčí, takže u detailů a kroužkové košile bylo třeba postupovat velmi opatrně a s pečlivostí, nicméně hmota výborně drží ostré hrany, vytváří čisté linie a skvěle reprodukuje (například při použití skulptorských razítek).

  90%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

    Tohle je aspekt, který byl u této hmoty velmi zdůrazňován. Při různých příležitostech byla prezentovaná schopnost Bees Putty modelovat rovnou na drátěnou kostru bez nutnosti použít nějaký tmel jako základ kostry (většinou greenstuff, Magic Sculp nebo jiný modelářský tmel na epoxidové bázi), a také byla vyzdvihována přilnavost Bees Putty k podkladu. Proto jsem byl velmi zvědavý na výsledek testu. Musím, říct, že minimálně, pokud jde o přilnavost, pověst nelhala. Není stoprocentní, ale je velmi dobrá až vynikající. Dokonce i s malou vzduchovou bublinkou, kterou jsem záměrně uzavřel pod kousek hmoty, se Bees Putty chovala celkem  bezproblémově a úpravou reliéfu nedošlo k deformaci povrchu a shrnování hmoty, jako se  to stává u jiných polymerů.  Přilnavost k povrchu má hmota i k jinak nepřilnavým materiálům. Např. z formy základního skulptu z pasty Siligum mi všechny obtisky z testovaných hmot vyklouzli čistě a bez problémů, jen Bees putty se k ní přilepil !!! Forma byla tak zalepená hmotou, že jsem udělal formu novou a musel jsem ji vytřít voskovým separátorem, abych mohl vytvořit otisk hmotou Bees Putty . Modelování na drátovou kostru jsem nezkoušel. (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

  95%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování
   Vyhlazování je bezproblémové, funguje docela dobře jak voda tak roztok vody a změkčovače. Dokonce i u vyhlazování štětcem lze použít jen obyčejnou vodu.Je sice třeba mít větší trpělivost, déle to trvá, ale odměnou je precizní vyhlazení bez jakýchkoli sebemenších stop vlasů štětce. Vzhledem k nízké tvrdosti hmoty je ale třeba pracovat jemně a precizně.

  95%

Výsledné hodnocení hmoty Bees Putty - 93%

Špičkoví u mělci, kteří pracují s Bees Putty:
  • Carmine Giugliano
  • Stefan Niehues-Ellermann



Super Sculpey Firm






Poznámka: Test byl prováděn s továrně dodávanou hmotou bez úprav. Tvrdost této hmoty lze (stejně jako u jiných) zmírnit změkčovačem.  Při tomto typu snížení tvrdosti však také dochází podle mých zkušeností k nežádoucí změně některých jiných vlastností. Při skulptingu nejde pouze o tvrdost, ale o různé vlastnosti, které ve svém součtu určují vhodnost materiálu k modelářským či sochařským, chcete li, úkonům. Pro potřeby tohoto testu jsem tedy použil neupravenou verzi, což platí samozřejmě i pro předchozí originální hmoty.


          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Komplikované hodnocení. Pevnost a tvrdost předurčuje tuhle hmotu k perfektním výsledkům co do jemných detailů, kroužkových košilí a jiných velmi drobných aspektů skulptu, nicméně vzhledem ke tvrdosti  a nepoddajnosti tmelu se mi s ním na ostatních aspektech pracuje těžko a stanovený výsledek byl dosažen po nejdelším čase.
  75%
 
          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou

   Hmota je opravdu tvrdá a je třeba ji důkladně zpracovat před započetím skulptingu. Ani pocit při práci mne dvakrát nenadchnul.
  70%

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
              anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Hmota se mnohem více hodí k detailním a propracovaným povrchům, a to ani ne tak kvůli skutečnosti, že by se z ní tyto povrchy a detaily vytvářely snadno, ale prostě jen díky tvrdosti hmoty, díky níž i ty nejjemnější tvary drží perfektně ostré linie a lze s ní vytvářet opravdu jemné a detailní povrchy. V případě vrstvených detailů, pokud trváme na práci s měkkým nevytvrzeným materiál, je možné základ detailů vytvořit z této hmoty a ni pak modelovat další vrstvu např. s Bees Putty. K modelování anatomie, látek a větších čistých ploch bych po této hmotě sáhnul jen v případě, že bych zrovna jiný Polymer doma neměl. A i v tom případě bych nejspíš zvedl zadek a skočil do nejbližší prodejny potřeb pro výtvarníky pro Fimo nebo jinou polymerovou hmotu.

   Poznámka – původně jsem dal 75 %, ale po rozmyšlení se přikláním k 80%. Je fakt, že i s touto hmotou lze modelovat prakticky cokoli, jen kvůli větší tvrdosti je to někdy komplikovanější. Ne moc dobrá přilnavost k povrchu je taky problém, který občas modelování dost problematizuje. Při modelování větších  objemů,  se hmota občas odlepuje od podkladu a komplikuje tak samotný proces skulptingu –viz příští odstavec)

    80%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Jedním slovem - Tragická. Ale ne, neberte to tak doslova. Hmota je ale tvrdší a sušší, a tedy méně lepivá. Pokud už mermomocí trváte na modelování z Firmu, buďte maximálně pečliví při nanášení hmoty na podklad, a není od věci ani potření podkladu terpentýnem, což prý pomáhá  (mnou nevyzkoušeno). Možná někdo z Vás zná trik, jak adhezi této hmoty zvýšit (bez přidání změkčovače). Pokud ano, dejte vědět do komentářů, vaše poznatky budou vítány). (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

  70%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Přes všechny předchozí výtky, vyhlazování je v pohodě. Na vodu ale zapomeňte. Funguje tu především roztok změkčovače s vodou, ale díky velké tvrdosti lze dosáhnou vynikajících a precizních povrchů i obyčejným modelářským nástrojem - zubařským hladítkem nebo silikonovým štětcem (nebo jejich kombinací)
  95%
Výsledné hodnocení hmoty Super Sculpey Firm - 78%
Špičkoví umělci, kteří pracují se Super Sculpey Firm
  • Christian Hardy
  • Romain Van den Bogaert
  • Roberto Chaudon
  • Alfonso Giraldes aka Banshee



   Tím končíme dnešní druhý díl. Zítra se sejdeme naposledy a prubnem směsi originálních hmot s hmotou Super Sculpey Firm.
   Díky za návštěvu a čau zítra, znovu ve dvě odpoledne

   Krásný den všem


pondělí 30. května 2016

Test Polymerových hmot - část 1. / Polymer Clay Test - Part 1






!!!This post is in the Czech language only.
To translate you should use an integrated google
translator in this page. You can find it in the right column above!!!


Test polymerových hmot - díl první


 Zdravím všechny příznivce a návštěvníky Lopeeho blogu.


   Jmenuji se Boris aka Borek a tohle je můj první přímý příspěvek na Akrylem.blogspot.cz. Podíváme se v něm na zoubek polymerovým hmotám a jejich využítí jako skulptorského materiálu pro modelování figurek. Test je součástí velkého projektu, který v současné době již běží. Děkuji Tímto panu Jiřímu Grégrovi za možnost tento test zveřejnit. Jeho zveřejnění bylo podmíněno splněním několika podmínek a  jelikož máme splněno, test je tu a my doufáme, že vám bude užitečný i jinak než příjemně strávenými chvílemi u samotného příspěvku.

   Celý článek je poměrně dlouhý, rozdělil jsem jej proto na tři díly. Dnes, v prvním díle, se seznámíme s projektem, který  stojí za samotným testem,  přiblížíme si podmínky a cíle testu, seznámíme se  s testovanými materiály a určíme kritéria pro hodnocení. Ve druhé části pak přejdeme k samotnému testu, přičemž se zaměříme na originální hmoty, tedy jednotlivé značky nemísené s jinými materiály. Ve třetí a poslední části článku dokončíme test materiály namixovanými z různých značek a vše uzavřeme závěrečným hodnocením. Doufám, že tahle minisérie Vám přinese něco nového a že se Vám bude líbit.


Díl první: Úvod

   V současné době se připravuji  na zakázkový projekt  Great Battles.  Za tímto projektem stojí pan Jiří Grégr, který již více než 20 let vyrábí sběratelské malované figurky pod značkou FGL. Nyní tedy přichází poprvé s projektem stavebnic (kitů), a hned ve velkolepé formě. V rámci projektu Great Battles se sběratelé a malíři figurek  projdou historií známých i neznámých válečných  konfliktů historie naší planety. Tuto cestu jim budou zprostředkovávat viněty a diorámky zobrazující  bitevní scény z různých historických období. Dovolte, abych nejdříve  citoval z oficiálních materiálů projektu:

   „   …podíváme se do starého Říma, za Germány, Galy a Vikingy, při svých dobrodružstvích se ocitneme na ranně středověkých bojištích, zavítáme i do Napoleonských válek, navštívíme skytské válečníky, budeme se prodírat bitevní vřavou v dobách Třicetileté války a utrpením války Severu proti Jihu.  S Conquistadory uzříme pád Aztéků, proženeme se událostmi první světové války, budeme svědky pradávných válek Sumerů, Egypťanů i starých Řeků, vybojujeme vítězství v Americké válce za nezávislost, naší pozornosti neunikne ani vpád  Normanů do Anglie, nakoukneme i do středověkého Japonska. S polskými válečníky budeme stát proti Turkům u Vídně, s maďarskými a českými rytíři se tureckému vojsku postavíme u Moháče, projdeme společně stoletou válkou i válkou růží, zastavíme spolu s ruskými bohatýry rozpínavost Řádu německých rytířů i mongolských nájezdníků a v Africe budeme po boku anglických vojáků čelit Zuluům. Jako blesk z čistého nebe udeříme na křižácká vojska v době Husitských válek, v několika bitvách budeme sledovat boj Skotů za nezávislost, vydáme se na dlouhou  a krvavou pouť křížových výprav, se siouxkými válečníky se postavíme generálu Custerovi, oslavíme vítězné bitvy po boku slavné švýcarské pěchoty a budeme přihlížet i condotiérským válkám v Itálii 13., 14. a 15. století. Zkrátka je na co se těšit (byť ne přesně v tomto pořadí). Připravujeme i projekty z válečných střetů, které nejsou tak notoricky známé, i když v kontextu doby a země sehrály někdy  menší, někdy  větší, ale mnohdy  zásadní roli dějinného významu. Vydáme se k brůdku ve Všerubském průsmyku, na krvavé louky u Visby, k hradišti Vogastisburg, k městu Ankara nebo k řece Visle. Plánů je mnoho, nezastíráme však, že vše bude záviset na Vašem zájmu o náš projekt.“

   Tolik tedy citace (některé další informace můžete najít namém blogu zde). 


 Polymerové hmoty

   
   Protože jsem se rozhodl figurky pro tento projekt modelovat primárně z polymerových hmot vytvrzovaných teplem, bylo třeba se rozhodnout, kterou značku upřednostním pro svou práci. A protože jsem Lopeemu už před delším časem slíbil test polymerových modelářských hmot, nastal pravý čas pro tento příspěvek

   Pravdou je, že s Polymerovými  hmotami   nemám tak velké zkušenosti. Udělal jsem z těchto hmot několik figurek, ale prozatím jsem nevyzkoušel mnoho značek a také v sochařských a modelářských postupech s touto hmotou se pořád ještě učím. Přesto jsem vybral právě tento modelovací materiál, má totiž několik neoddiskutovatelných výhod oproti Magic Sculpu a epoxidovým modelářským tmelům obecně.


  • Předně netvrdne, můžete tedy pracovat na skulptu a detailech tak dlouho, jak potřebujete. 

  • Další výhodou je stabilní konzistence hmoty po celou dobu práce. Epoxidové hmoty tvrdnou v rozmezí od dvaceti min do dvou hodin, ale skutečně vhodnou konzistenci k práci mají pouze v rozmezí několik minut až desítek minut. 

  •  No a samozřejmě je tu samotná konzistence, která (krom faktu, že se nemění v průběhu práce) je skutečně výborná pro sochařskou práci. Přesto, že jsou věci, které se s Polymery dají dělat těžko a komplikovaně, což se projeví i při testu (právě proto zůstane v mém arzenálu výše jmenovaný Magic Sculp), jsou polymery vskutku vynikajícím sochařským materiálem. Jsou velmi jemné (pokud jde o strukturu a konzistenci), netrhají se, vytváří jemné, čisté  a především extrémně ostré linie.

   Pokud jde o mne, považuji polymerové hmoty za vrchol materiálových možností pro miniaturní skulpting. Mají pár nevýhod, předně to, že netvrdnou znamená, že


  • při modelování musíte dávat velký pozor, abyste si nezničili už hotovou práci. Také se obtížně vytváří složité a vrstevnaté detaily, které je jednodušší modelovat postupně na vytvrzené vrstvy skulptu.  Polymery se sice dají péct opakovaně, ale je to nebezpečné, model může popraskat  (sám dávám přednost jedinému vytvrzení v troubě)

  • Na rozdíl od Epoxidových modelářských hmot mají polymery nižší adhezi (přilnavost k podkladu), což se negativně projevuje při modelování detailů na již vytvrzenou plochu polymerové hmoty. 

  • Také tvrdost výsledného (teplem) vytvrzeného materiálu  je podstatně nižší, než u epoxidových tmelů. Polymery jsou zkrátka křehčí a obzvláště tenké vrstvy se rády lámou a praskají..

   Přesto výhody jednoznačně převažují.


Podmínky a cíle testu

   Ideální test pro jakýkoli skulptorský materiál  (pokud nechceme testovat rovnou na finální figurce) by měl podle mého názoru splňovat 2 kritéria.

   1. Měl by být dostatečně jednoduchý, aby nezabral zbytečně moc času

   2.  Měl by být dostatečně komplexní, aby z něj bylo možné odvodit hodnocení použitelnosti nebo vhodnosti testovaného materiálu.

   Test má stanovit vhodnost polymerových hmot nebo jejich směsí pro použití v projektu Great Battles. Půjde o figurky v měřítku 1:32 (54mm).

   Proto jsem navrhl pro tento test souhrn prvků a aspektů historických figurek soustředěných na ploše o rozměru  2x2 cm. Nachází se na ní  fragmenty zbrojí a částí v měřítku 1:32 (54mm) , které zahrnují určité spektrum  detailů, které se při skulptingu figurek nejčastěji vyskytují.




   V rámci tohoto testu nebylo třeba  vytvářet vysoce kvalitní skulpty dotažené do nejmenších detailů, konec konců na to jsem  ani neměl časový prostor. Navíc v rámci práce na projektu budu podle potřeby kombinovat  polymerové hmoty a epoxidové tmely, jak už jsem napsal výše.  V rámci testu je třeba prozkoumat modelářské vlastnosti polymerových hmot a k tomu bohatě dostačuje jednodušší skulpt. Na tomto skulptu budu navíc z polymerů provádět i skulpting detailů, který bych při normální práci dělal například z Magic Sculpu. Ale protože testujeme polymerové hmoty, bude z nich vytvořen vždy celý skulpt. Proto rozhodně nečekejte dokonalé a precizně vymodelované skulpty dotažené do nejmenších detailů. Míra propracovaní je ale dostatečná, aby z ní bylo možno odvodit hodnocení pro potřeby našeho testu. Samozřejmostí pak je vymodelování celého skulptu bez průběžného vytvrzování, na jeden zátah.


Testované Materiály

Pro test jsem vybral tyto materiály:

Originální hmoty

Fimo  Classic


Premo Sculpey


Bees Putty


Super Sculpey Firm


   Dosti často je mezi sochaři-figurkáři využíváno mísení různých typů polymerových hmot pro dosažení lepší konzistence a přiměřeného poměru tvrdosti/modelovatelnosti.  Proto jsem do testu zařadil i směsi některých vybraných  hmot, vždy s 50% poměrem Sculpey Firm Grey . 

Směsi hmot

Fimo  Classic + Super  Sculpey Firm (50/50 %)

Premo Sculpey + Super Sculpey Firm (50/50 %)

Super Sculpey Medium Blend

 Bees Putty + Super Sculpey Firm (50/50 %)

Poznámka! Sculpey Medium Blend vlastně patří do kategorie originální hmoty, ale protože (jak už jste se mohli dočíst na Lopeeho blogu zde) je Medium Blend  vlastně továrně dodávaná směs hmot Super Sculpey a Super Sculpey Firm, přidávám ji do kategorie 'směsi hmot'.

 
Pár slov k hodnocení

   Ještě než se dostaneme k testování jednotlivých hmot, chci podotknout, že zde popsané postřehy jsou jen mým vlastním názorem. Všechny použité  postupy a závěry v rámci testu vycházejí z mých vlastních zkušeností, ale také subjektivních pocitů při samotné práci. Může se stát, že  ne všichni se budou ztotožňovat s mými závěry.  Stejně tak je možné, že existují  i jiné než zde uváděné postupy,které já nepoužívám nebo neznám. Vězte proto, že netrvám na tom, aby tento článek byl brán jako svaté dogma. Každý figurkář dává přednost jiným materiálům, jiným postupům a jiným nástrojům. Tento test jsem dělal především pro své vlastní potřeby v rámci příprav na projekt Great Battles  a je třeba k němu tak přistupovat. Zároveň však doufám, že především začátečníkům koketujícím se skulptorskou profesí pomůže zorientovat se v materiálových možnostech a poskytne jim vodítka, díky nimž budou lépe připraveni na případný výběr vlastního preferovaného materiálu. Vždy ale mějte na paměti, že vlastní test materiálu pro Vás bude vždy nejpřínosnější.

   A ještě jedna věc. Pod souhrnným zhodnocením každé hmoty najdete jména vynikajících sochařů, kteří tuto konkrétní hmotu používají. Tyto informace berte prosím s rezervou, nejsou nijak ověřované u dotyčných umělců, vycházejí pouze z kusých informací získaných z různých článků a fotografií, převážně na internetu.


Způsob hodnocení

   Polymerové hmoty jako takové jsou v podstatě velmi podobné a  se všemi lze dosáhnout  prakticky totožných výsledků. Hodnocení tedy nebude klást důraz na proveditelnost sochařských technik, ale spíše na míru složitosti dosažení stanoveného výsledku a objektivní  i  subjektivní  aspekty práce s hmotami.


Aspekty určující výsledné hodnocení:

  • Náročnost dosažení stanoveného výsledku
  • Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou
  • Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)
  • Přilnavost materiálu k podkladu
  • Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování



Příprava

   Abych nemusel od základu modelovat osm stejných skulptů. Vytvořil jsem jakýsi základní skulpt o již zmíněných rozměrech 2x2 cm. Na něm jsou předmodelovány základní tvary. 




   Vzhledem k tomu, že Polymerové hmoty jsou všechny vhodné k podobné práci a že tyto základní tvary není problém vytvořit z kterékoli testované hmoty bez rozdílu, mohl jsem se dopustit tohoto malého ‚podvodu‘ a trochu si tím zjednodušit práci. Konec konců  to, co nás v testu především zajímá, bude modelování detailů, draperií, kroužkové zbroje a dalších drobností , a samozřejmě i dokončovací práce.

    Tento předmodelovaný základ (modeloval jsem jej směsí hmot Fimo a Super Sculpey Firm) jsem pak otisknul do silikonové formy (dvousložková hmota Siligum, o níž vám Lopee již před delším časem přinesl tento článek).  






   Do této formy jsem pak postupně obtiskl každou z testovaných hmot. Vzniklo tak osm základů připravených ke konečnému  skulptorskému testu. 



A tady je konečných osm testovacích skulptů pěkně pohromadě...





   Toť pro dnešek vše. Zítra se tedy podíváme detailně na zoubek prvním čtyřem originálním hmotám - Fimo, Premo, Bees Putty a Super Sculpey Firm.



           Hezký den všem a zítra ve 14:00 opět nashledanou  :)