pátek 8. května 2015

Sculpey Soufflé - recenze

Hmotu Sculpey Soufflé jsem se rozhodl otestovat prakticky na bustě opičáka. Toho jsem udělal pro soutěž na blogu Massive Voodoo 'Bananalicious Episode 2 - sculpting'. Jak dopadne v - po zhlédnutí fotografií dalších zúčastněných sculptů dlužno říci ostré - konkurenci, to se neodvážím předjímat. A není to ani předmětem tohoto článku. Tím je hmota Sculpey Soufflé

Než jsem ji měl možnost vyzkoušet, slyšel jsem o ní jen samé dobré zvěsti. To vlastně bylo tím pravým důvodem, proč jsem se rozhodl ji vyzkoušet. 

Protože se jedná o modelovací hmotu stejného výrobce jako polymerové hmoty Sculpey FIRM, má Soufflé stejné základní vlastnosti. Zapéká se stejně jako FIRM a dá se s touto hmotou i dobře míchat. Oproti FIRMu je lehčí, což je dobrá vlastnost ve chvíli, kdy se rozhodnete s její pomocí vymodelovat detaily. Vedle toho, že je tato hmota lehká, je i poměrně odolná vůči tlaku a dobře drží detail. 

Pokud se podíváte na obrázek, kdy jsem opičku vymodeloval, ovšem nezapekl, vidíte na ní předem připravená místa, kam jsem chtěl umístit jednotlivé švy a další detaily na čepičce. Protože jsem opici pojal 'ne-tak-vážně', tedy reálně, ale spíše jako další z mnoha zkoušek a hlavně jako zábavu, tak na ní nehledejte nic funkční, ovšem naopak prostor pro vyzkoušení hmoty Soufflé.   
V první řadě jsem si udělal razítko, kterým jsem vytvářel ozdobné (rozuměj velké) švy na skafandru. Právě ty jsem vymodeloval z hmoty Soufflé. Ta je dostupná v 22 odstínech, já jsem si zvolil světle modrou právě proto, aby byla hmota snadno rozeznatelná na šedém povrchu.

Švy jsem vyráběl tak, že jsem si z hmoty Soufflé vyválel hádka, kterého jsem lehce vmáčkl do předem připravené rýhy a pomocí razítka vytvořil jednotlivé (velké) švy. Hmota samotná má dobrou přilnavost, přesto je dobré ji přeci jen alespoň tímto způsobem zafixovat. Přebytečnou hmotu jsem pak nástrojem roztupoval po okolí. To také spolehlivě udrží hmotu na místě.

Když jsem práci dokončil, opičáka jsem - pro něj snad konečně - zapekl při 130°C. Hmota Sculpey Soufflé mě příjemně překvapila a po hmotě Super Sculpey FIRM je to další polymerová hmota, která se firmě Sculpey povedla na jedničku. Mimochodem je možné modelovat přímo jen z této hmoty. Pokud jich nemáte více. Výhodou je, že se prodává v malém (a tedy levném) balení. Proto bych řekl, že vašim vlastním experimentům nic nebrání. 

Scoulpey Soufflé is quite new lightweight polymer clay especially designed for jewelry making. This clay is also very useful for sculpting to make details on your figure... Is it? Well, I made a test to proove it. 

There was a competition on the MassiveVoodoo blog (part Sculpting) and I have to say I've found it great. Not only to test the Sculpey Soufflé ;-). I've sculpted the whole base body (see pic) with SculpeyFIRM but I decided to sculpt all details with another clay - the Sculpey Soufflé.


I have to say this clay is great. There are - maybe yes, maybe not - ones who don't like it or have another better (for them) clay. I just know you should give Soufflé a try. It's worth it.  


Tento článek byl napsán ve spolupráci s firmou DecoDance, s.r.o. - Many thanks to the Decodance for helping me with this story.

Žádné komentáře:

Okomentovat