pondělí 24. dubna 2017

Magic Gel For Brushes (Abteilung 502) - aktualizováno


Když jsem narazil na 'Magic Gel For Brushes' od firmy Abteilung 502, neměl jsem v tento 'zázračný' gel nijak velkou důvěru. Přeci jen když je někde v dnešní době slovo 'kouzelný', tak to na hony zapáchá podvodem alá '...za týden shodila 25 kilo váhy...'. Jenže - a to je další věc, kterou to má společné - červík pochybností začal hlodat. Přeci jen kdyby se našlo něco, co by dokázalo u štětců prodloužit jejich životnost, zázrak by to skoro byl. U štětců určený pro malování figurek a drobných detailů, je totiž nejdůležitější jejich špička. Tedy aby ji štětec měl. Dokonce i u nových štětců se pak může stát, že již zcela nový štětec špičku nemá. S takovým štětcem pak nenamalujete nejen drobný detail, ale nenamalujete s ním ani větší plochu bez toho, abyste riskovali, že přetáhnete. 

Červíček pochybností zkrátka nakonec zvítězil a já jsem podlehl. Přesto jsem nic zázračného neočekával. Navíc bylo ode mne pěkně záludné, že jsem se gel rozhodl vyzkoušet na štětci, který jsem již 'oplakal', protože mi dobře sloužil více než pět let a již jsem byl rozhodnutý, že si z něj nechám již jen násadku. 


Podle návodu jsem pak nejprve štětec ještě jednou vyčistil (viz obrázek), aby na něm nebyly žádné zbytky barvy. Jak můžete vidět na obrázku, štětec je opravdu již ve velmi špatném stavu, je poměrně hodně roztřepený a viditelné barevné změny není možné bez takřka jistého zničení štětce silným ředidlem více očistit. 

Já jsem však již měl onen 'zázračný gel'. Takže jsem do něj štětec ponořil. Jen tak, aby gel byl na samotném vlasu štětce, ne na jeho kovové objímce. To je totiž naprosto zbytečné. Do papírového ubrousku jsem pak přebytečný gel otřel. Pozor (!) - štětcem nikdy nepohybujeme 'proti srsti'. Štětec jsem pa nechal přes noc schnout a druhý den jsem pak štětec namočil do vody a stejným způsobem jsem z něj vytřel všechen gel. Na následující fotografii pak můžete sami vidět jak celý postup, tak i samotný výsledek. 


Závěr: ačkoli se stále bráním tomu, abych označil testovaný gel za zázračný, tak  musím přiznat, že je-li něco zázračného, tak tento gel by takový být mohl. 

PDF produktu: Abteilung 502 - Magic Gel for Brushes

Kde koupit v ČR: Magic Gel for Brushes (MJmodely.cz)


*** Aktualizace 25.4.2017 ***

Vůbec jsem se nevěnoval tomu, zda je nějaký rozdíl mezi štětcem přírodním a umělým. Našel jsem také docela starý přírodní štětec (mrkněte na to, jak má omlácenou objímku) ze srsti kuny Kolinski (určitě to jméno píšu špatně, ale snad to překousnete - zkrátka je to kuna, která žije na Sibiři a severu Číny). Dříve testovaný štětec je pak štětec syntetický. Gel funguje zcela stejně dobře. Pokud to bude mít nějaký vliv na lepidlo v objímce, tak bych se klidně vsadil, že se dříve štětec jako takový rozpadne z jiného důvodu, než aby to bylo způsobeno gelem. Momentálně je to tak, jak vidíte na fotografii... Také jsem v odpovědi na otázku psal, že není štětec '0' jako štětec '0'. A to je to přitom stejný výrobce. Proto také pravidelně píši, že je dobré si štětec zkontrolovat, než si ho koupíte. Když to nejde (objednáváte třeba z nějakého eshopu, tam ale doporučuji do poznámky napsat, nač si mají dát pozor), tak se musíte spolehnout na jméno výrobce a doufat. Naštěstí se i v tom již doba změnila k lepšímu a pravděpodobnější mi přijde, že si štětec zničím sám, než aby mi ho někdo zničil během poštovní přepravy.

3 komentáře:

 1. Taková pitomá otázka.... Je to určeno jen pro štětce s přírodním vlasem nebo i se syntetickým? Na stránkách výrobce jsem to nenašel.

  V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vůbec není pitomá otázka. Omlouvám se, že mě to nenapadlo. Už to mám nafoceno. Funguje to stejně dobře. Mimochodem na té fotce je i dobře vidět, že není štětec '0' jako štětec '0'. Bohužel se mi nikde nepodařilo dohledat (ale asi to ani veřejně dostupné nebude), co je vlastně ten gel po chemické stránce zač. To píšu hlavně proto, že nevím, jaké (pokud vůbec nějaké) dopady to může mít na lepidlo, kterým je slepený vlas štětce dohromady. Jdu to dát do článku. Díky za otázku! Martin

   Vymazat