sobota 5. července 2025

Jan Hus - státní svátek ČR

Autor: Janíček Zmilelý z Písku – Jena codex, Antithesis Christi et Antichristi: http://www.esbirky.cz/predmet/180453, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135208

 
 
6. červenec je státní svátek ČR. Připadá na 6. červenec. V roce 1415 byl v tento den upálen mistr Jan Hus. Římskokatolický kněz, filozof, jazykovědec... Dnes bychom o něm řekli, že byl renesanční člověk. Sice nepsal knihy, nemaloval, ale o to více se věnoval dění ve společnosti. Právě to přispělo i k jeho upálení na kostnickém sněmu v roce 1415. 
 
Tam byl totiž prohlášen za kacíře a upálen. Patřil totiž mezi vůbec první reformátory církve. Jako další jsou nejčastěji uváděni Martin Luther a Jan Viklef.  Byl trnem v oku všem tehdejším mocipánům. Vlastně i těm dnešním.  Kritizoval nejen prodávání odpustků (za hříchy). Nebyl tak radikální jako zmínění dva reformátoři. Nebyl proti odpustkům jako takovým, ale byl proti tomu, aby se odpustky prodávaly za peníze a aby navíc takto získané peníze byly používány na vedení války. Dnes bychom je mohli označit za daně z něčeho, co vlastně nikdo nevidí a je to proto něco, co se nedá zkontrolovat. Ale to už bych se dostal k dnešní politice a to nechci, Navíc to na tento blog ani trochu nepatří. Zpět k Janu Husovi.
 
Již v roce 1416 si lidé v Čechách připomínali jeho upálení.
  
Když  se pak po bitvě na Bílé hoře dostali k moci Habsburkové, kteří pozvali do českých zemí jezuity.  Ti se pak velmi aktivně snažili vyklučit jakékoli zmínky o Janu Husovi a husitech. Toto období totiž bylo lidmi chápáno jako doba, kdy se Češi začali brát za sebe, svou existenci. 
 
Nakonec se to podařilo. České národní obrození (konec století osmnáctého až do první poloviny století devatenáctého) opět přinesl návrat k těmto tradicím a historii. Jan Huse mimochodem i velmi zasloužil o to, že český jazyk nyní vypadá tak, jak vypadá. Když si vzpomenu na svá studia, tak tam nám jednou pan profesor řekl, že polština vypadá tak, jak vypadá, protože neměli Husa.
 
Upálení mistra Jana Huse je pak od 9. srpna 2000 státním svátkem České republiky daný zákonem.  
 
Tento komentář neberte jako nějakou historickou monografii. To vůbec ne. Snad vám to přesto pomůže. Na konci příspěvku totiž přidávám i film 'Jan Hus' režiséra Otakara Vávry, kdy hlavní roli v něm hraje Zdeněk Štěpánek. Je to film z roku 1954 a politické stopy v něm nějaké lze najít, ale rozhodně se nejedná o nic přehnaného. Byla zkrátka natočen před více než sedmdesáti lety. Scénář je dobře napsaný a co vedle hereckých výkonů, režie, naprosto vyniká, jsou kostýmy a výprava filmu. Pokud jsem v tomto články psal o něčem, co sem (na blog) nepatří, tak toto je naprostý opak. Pokud by tedy někoho přinejmenším zajímalo, jak vypadala móda, architektura a vůbec život v roce 1415, berte tento film jako bezpečné místo, kde se s tím můžete seznámit.
 
Film je jinak první u trilogie. Ta se skládá z filmů Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Bez zajímavosti není, že Jan Žižka má jen jedno oko, protože o ně přišel jako mladý chlapec kolem deseti let věku. Jenže to už je další věc, která k tomuto článku nepatří.
 
 


Žádné komentáře:

Okomentovat