Legiovlak patří mezi výborné počiny současnosti. Hlavně tedy proto, že je to výborné připomenutí anabáze československých legionářů v Rusku. Nesmíme tedy zapomenout ani na Československé legie ve Francii a Itálii. Ač tedy legionáři v Rusku se - alespoň tedy z mého pohledu - přeci jen odlišují. Třeba i tím, že ze svých obrněných vlaků (v povědomí široké veřejnosti je asi nejznámější vlak Orlík) ovládli Transsibiřskou magistrálu a probojovali se až do Vladivostoku, odkud se na lodích dopravili do Evropy a pak až do Československa. Právě jeden podobný vlak - byť se samozřejmě jedná o repliku - představuje Legiovlak, což je takové muzeum na železnici. Poprvé (a snad se nepletu, případně mě nechytejte za slovo) byl Legiovlak vypraven k připomenutí sta let od vypravení poslední lodi z Vladivostoku s československými legionáři.
V Legiovlaku se můžete seznámit s historií legií v posledním (no nebo prvním, pokud začnete s prohlídkou na konci vlaku) vagónu. Velmi jsem pak musel ocenit, že přímo ve vlaku (nebo vedle vagónů) natrefíte na ochotné průvodce, kteří vám poradí, odpoví na otázky... Zkrátka legie jsou důležitou součástí naší historie. A vlastně i přítomnosti. Pokud se Legiovlak zastaví ve vaší blízkosti, určitě si najděte chvilku k jeho návštěvě. Vstupné je navíc dobrovolné, ale jelikož si tam můžete zakoupit i zajímavé upomínkové předměty, knihy, ale třeba i magnetky a pohlednice, nepočítejte s tím, že to bude zdarma. Navíc když víte, že takto vybrané peníze poslouží pro financování Československé obce legionářském, resp. projektů, které díky ní nejsou jen dávnou minulostí.
PS: V roce 2021 si Československá obec legionářská připomenula sto let od svého založení. Já jen doufám, že Legiovlak ještě na našich železničních tratích uvidíme.
Legiovlak pohledem Turistiky.cz
Československá obec legionářská
Žádné komentáře:
Okomentovat