středa 30. května 2018

Co je v krabici - Tamiya Goliath Set 1/35


Novinka firmy Tamiya představuje německého Goliatha v měřítku 1/35. Tedy jednoho z prvních sebedestrukčních vozidel. Pokud bychom měli mluvit o opravdu hromadně nasazeném a využívaném stroji, byl by prvním. Svým způsobem se jednalo o pradědečka dnešních robotů využívaných pyrotechniky a také dronů. 

Jeho poslední verze (SdKfz. 303b) nesla 100 kg nálož umístěnou v přední části stroje. Ve středu se nacházel benzínový motor. Za ním pak nádrž a cívka s kabelem. První verze Goliatha (SdKfz. 302) byla poháněna elektromotorem. Proto se i konstrukčně v některých ohledech odlišovala. Ne však natolik, aby se na první pohled jednalo o jiné vozidlo. Goliath se ovládal kabelem dlouhým asi 1000 metrů, který se odvíjel z cívky. To také byla maximální vzdálenost, na jakou mohl dojet. Součástí stavebnice je proto i tenký drátek. Nefotil jsem ho. Důvod je v tom, že právě ten bude třeba upravit - místo jednožilného kabelu byl Goliath ovládán typem kabelu, kterému se dnes v počítačových sítích říká kroucená dvojlinka. To je jediná výtka k celé stavebnici (je to ovšem pochopitelné, protože by se jednalo o zbytečné zvýšení výrobních nákladů, navíc úprava je velmi jednoduchá). Vedle dvou Goliathů najdeme ve stavebnici i tři vojáky obsluhy. Pokud by stavebnice obsahovala i vozík, na kterém byl Goliath přepravován, počet obsluhy by se mohl zvýšit až o další dva vojáky. 

Goliath byl bojově nasazen jak na Východní frontě, tak třeba i během Dne D, v Normandii... Ipřes poměrně velká očekávání nebyl celkový úspěch Goliathů nijak převratný. Na jednu stranu jeho nízká světlá výška byla pro Goliatha výhodou, protože mu umožňovala relativně snadné krytí během pohybu k cíli. Na stranu druhou však díky tomu byl Goliath i omezený v pohybu náročnějším a pískovým terénem, kde se jednoduše zasekl, načež díky tomu představoval snadný cíl. Tomu ani nepomáhalo samotné ovládání, kdy se v těžkém terénu zasekával ovládací kabel, který se i díky tomu mohl přetrhnout. To také představovalo Achillovu patu, protože stačilo přerušit (například dělostřeleckou palbou) právě tento kabel a Goliath znehybněl.

Závěr


Stavebnice German Pioneer Set & Goliath Set (1/35) je detailní, přitom však snadno sestavitelná stavebnice (Tamiya je zkrátka Tamiya), která představuje kvalitní stavebnici roku 2018. Díky tomu, že jsou ve stavebnici Goliathy dva, nic nám nebrání ten druhý využít i třeba k postavení modelu neobvyklého stroje podle nějaké fotografie, kterých na internetu můžeme najít poměrně hodně. 

Kde koupit

MPM  / Tamiya

Žádné komentáře:

Okomentovat