pondělí 5. března 2018

Základové spreje - test / Primers (spray) TEST


Ne právě nejlepší dostupnost základových sprejů mě přivedla k tomu, abych se porozhlédl i po jiných. Ne právě posledním z kritérií byla i cena. Přeci jen proč platit za něco, co se dá sehnat za méně. A dá? Čtěte dále. Myslím však, že nic nepokazím, když řeknu, že rozhodně ano.

Do testu jsem nezařadil spreje Revell, Tamiya, Vallejo a ani žádný Mr. Primer od Gunze. V první řadě je jejich cena  o dost vyšší, navíc jejich balení je o mnohem menším obsahu. A nebylo by příliš fér je navzájem porovnávat. Ke všemu zrnitost u mnou zkoušených primerů je uvedena jen u jednoho - DUPLI-COLOR aerosol art, zrnitost 600. To se třeba s posledně jmenovaným Mr. Primer od Gunze nedá srovnat (zrnitost 1000). Na druhou stranu mám za to, že to ve figurkařině ani není potřeba. To statně můžete sami vidět na připojených fotografiích. 
 
Také nesmím zapomenout na primery a plniče určené pro nanášení stříkací pistolí. Ty jsem však záměrně vynechal, protože jednak stříkací pistoli není samozřejmé vybavení (také se bez ní dá obejít) a ještě bych tak zbytečně roztříštil jednotlivé srovnání primerů. Přeci jen za použití stříkací pistole je možné dosáhnout i jiných výsledků jako je naředění, počet vrstev apod..

Test by vůbec možná bylo snad i lepší pojmenovat jako vzájemné porovnání. Zůstanu však u testu.

První věcí je cena. Tam zcela propadly základové spreje (ono ne jen spreje základové) od firmy Games Workshop. Opravdu netuším, kdo v této firmě dělá cenotvorbu, ale je to zkrátka katastrofa. Nejde ani tak o to, že by jejich základový sprej  (Corax White, resp. v minulosti Skull White a Chaos Black) byl nějak špatný. To není. Jenže zároveň nenabízí nic, co by nenabídl sprej o více než polovinu levnější. A to ani nemluvím o jejich zlatém základovém spreji Retributor Armour, který se v naších luzích a hájích prodává i takřka za 600,- Kč. To považuji za více než nehoráznou cenu. Ono tedy i £17 na webu Games workshopu je opravdu neskutečně moc. 

Tedy základový sprej od GW svou funkci splní, ale alespoň podle mého názoru za takto vysokou cenu rozhodně nestojí. 

Takřka totožný - alespoň co se týká výsledků - je sprej The Army Painter. Také zasychá do krásného matu, na který můžete dále malovat. Dobře drží jak na plastu, kovu, tak i resinu. Stejně jako sprej GW. Jen tedy jeho cena je nižší. Nechci říkat o dost, protože od toho tu máme ještě další kandidáty.

Tyto opravdu o dost levnější základové spreje, jsou spreje DUPLI-COLOR Aerosol Art: Základová barva a DUPLI-COLOR Speciální základ Basic. Ceny k dnešnímu dni (5.3.2018) naleznete u fotografií. Přitom jejich výsledek mi přijde takřka totožný. Tedy s tím rozdílem, že Aerosol Art zasychá do více sametového nádechu velmi slabě šedé. Naproti tomu Speciální základ Basic je matně bílý jako oba jmenovaní konkurenti. Oba tyto spreje můžete nanášet na plast, resin, kov, kámen, sklo... 

Nenapíši zde to, jak celý test dopadl. Nerad bych byl někým osočen z toho, že někomu nadržuji. Byť z mého pohledu všechny spreje odvádí stejnou práci, hlavní rozdíl je jen v jejich cenách. 


Žádné komentáře:

Okomentovat