středa 29. června 2016

Historické války III/2016

Aktuální číslo Historických válek (HV) je opět nabušené plných zajímavých článků. Hlavním tématem je Řád německých rytířů, tedy bitva u Grunwaldu, a rytíři v plechu od hlavy k patě. To však opět není vše. Seznámíme se s římským legionářem a životem v táboře římských legionářů. Pokud si myslíte, že nejlepším pohledem na svět je pohled ze hřbetu koně, pak je v HV další článek přímo pro vás. Zjistíte, jak se žilo a bojovalo měšťanům proti Turkům (kdyby se dožili dnešních časů, velmi pravděpodobně by to s nimi seklo). Pokud jste si u filmu Statečné srdce říkali, že William Wallace vypadal tak nějak jinak, tak na straně 48 zjistíte, že jste měli pravdu. 

Jenže to není vše. Při pročítání časopisu zkrátka zjistíte, že ač se čas zastavit nedá, tak třeba takový fanatismus a náboženské poblouznění je něco, co je věčné. Bohužel včetně konců a způsobů, které k nim vedou.



Historické války

počet stran: 50 + 4 strany obálky
cena: 59,90 Kč

Historické války III/2016

 

pondělí 27. června 2016

Chaosák boha Nurgle / Nurgle Warrior

Léto ještě nezačalo, ale to ani trochu nebrání v publikování prvního článku seriálu 'Summer of Chaos'. Tedy 'Léta s chaosem'. Aby toho chaosu nebylo málo - ale v plánu to opravdu nebylo, to mi můžete věřit - začalo to tím, že mi umřela SDHC karta s fotkami vzniku 'rybízového' podstavce. Zkoušel jsem ji přečíst ve dvou foťácích a v jedné čtečce a buď ji chtěl rovnou naformátovat, aby ji mohl použít, nebo na mně jukla hláška o tom, že musím vložit jinou kartu. Tu sice mám, jenže už bez těch fotek. Ještě se o to pokusím, ale nic moc si od toho neslibuji.

Pokusím se to vynahradit alespoň tím, že vám nastíním, co by nás - neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, takže kdo ví - mělo v létě čekat. V první řadě ještě další tři figurky válečníků chaosu. Možná ne ihned po sobě. Od každého boha jedna. Aspoň jedna. Tedy jedna od  Nurgleho (což je dnes), další pak boha Slaaneshe, Tzeentche a Khornea. (Omluvte případně nepřesné skloňování, ale mám v tom chaos :-)). Samozřejmě - tedy hlavně - s odpovídajícím podstavcem. Aby vám to k něčemu bylo. Po pěšácích bude následovat i nějaký ten rytíř chaosu na koni. Na něj naváže můj pokus o vymodelování první figurky na koni. Samozřejmě také chaos. Jenže myslím, že o to nejde, zkrátka modelování jízdní figurky. Když všechno půjde tak, jak má, tak nezapomenu ani na příznivce 'historických' figurek, které nás zavedou na bojiště první i druhé světové války. I nějaký ten model se najde. Když všechno půjde ještě lépe, než doufám, tak bych rád publikoval i článek pro ty z vás, koho zajímá i něco jiného, než co jsem zmínil. Zkrátka hraje si celá rodina, či tak nějak podobně by to šlo říci. Prostě aby nebyl chaos jinde, než na stránkách tohoto blogu. Teď ale všem hezké léto, díky za pozornost a nezapomeňte, že tu najdete i pravidelně/nepravidelný (jak mu to bude vycházet) seriál od Borka o sculptingu.






čtvrtek 23. června 2016

Test polymerů - bonusový díl - Vítězné hmoty v praxi / Polymer Test - Bonus Part - Vinning Polymers in Practice



 !!!This post is in the Czech language only.
To translate you should use an integrated google
translator in this page. You can find it in the right column above!!!

Test polymerových hmot - Bonusový díl I.

Hezký den 

Vzhledem k tomu, že jsme se v našem testu rozloučili s tím, že zvítězily dvě z testovaných hmot, byl jsem zvědavý, jak si povedou obě hmoty při praktické práci přímo na figurkách. Už při psaní závěru posledního, třetího dílu testu jsem si pohrával s myšlenkou, že bych mohl přidat ještě jeden díl, jakýsi bonus, v němž by se utkaly obě vítězné hmoty z testu -. Super Sculpey Medium Blend proti směsi Super Sculpey Firm/Bees Putty. No a protože se jeden z posledních mých projektů (přestože, nebo spíše právě pro to, že je nekomerční) výborně hodil pro tenhle poslední test, rozhodl jsem jej využít.

   Vybral jsem dvě figurky (slovanské válečníky vytvářené podle dodaných podkladů), z nichž jednu jsem modeloval z Firmu/Bees Putty a druhou z  Blendu. Původně jsem zvažoval, že nafotím WIP, ale protože     
              A) mám fakt málo času,
              B) chystám na tento blog jiné projekty WIP a SBS typu,  
              C) v tomto článku jde především o srovnání a informace o kvalitách obou směsí,

přináším fotografie již hotových figurek doprovázené textem s oním srovnáním. Tentokrát jsem nepoužil procentuální hodnocení, tentokrát to prostě jen 'okecám'. To pro to, že hmoty jsou obě skvělé, ale hlavně proto, že každá figurka je jiná a hodnocení by nebylo zcela objektivní.

    Figurky měli být původně té nejnižší kvality, bez detailů, bez povrchové úpravy, jen naznačené draperiie, prostě takové VLQ figurky (Very Low Quality :D). Nicméně právě kvůli odzkoušení hmot jsem jim dal trochu víc. Nemazlil jsem se s nimi jako s důležitými projekty, i tak jsem se ale snažil odvést solidní práci, už proto, abych si vyzkoušel praktický skulpting s oběma vítězi testu..

   Skulpting


Figurka 1 (Stivoj) - Super Sculpey Firm/Bees Putty

   Stejně jako u většiny svých figurek jsem základní kostru vytvořil z manekýna (základ figurky složený z anatomicky naznačených částí, ze kterých lze sestavit anatomickou pózu) . Používám  manekýny vlastní výroby, více se o nich rozepíšu v připravovaném seriálu o skulptingu figurek). Pak už přišla na řadu směs Firmu a Bees Putty. Vymodelování základní vrstvy na manekýna probíhalo velmi lehce a rychle. Mnohokrát avizovaná a v testu ceněná schopnost přilnavosti k povrchu slavila úspěch, a to i přes 50%-ní podíl nelepivého firmu. Základ figurky byl tak poměrně rychle hotov a mohl jsem se vrhnout na samotný skulpting povrchů.

   I tady šla práce dobře, i když musím přiznat, že hmota je oproti Blendu opravdu měkčí a tak specifické  drobnosti (přichycení hrudního kulatého plátu železa ke kožené kazajce) mi dalo celkem zabrat. Vzhledem k měkčí konzistenci je opravdu potřebná preciznost a  velká pozornost, a to nejen při skulptingu detailů, ale i draperie látek nebo vlasů. Hmota je nicméně vynikající, jemná, dobře kreslí, vytáhnout hrany není problém a draperie zvládá v pohodě. Jen ta nižší tvrdost je občas na obtíž a prodlužuje práci, protože soustředění a preciznost zkrátka stojí čas navíc. Vyhlazování jsem neřešil, jen před fotografováním (a po vytvrzení, samozřejmě)  jsem jemným smirkem vyhladil pár nerovností.





 Více fotografií obou figurek naleznete zde.

Figurka 2  -  (Mnat, válečník s ukořistěnou avarskou přilbou) - Super Sculpey Medium Blend  

   Pokrytí manekýna základní vrstvou Blendu bylo o něco komplikovanější než u předchozí směsi. I když je jeho přilnavost v rámci srovnání s jinými polymery spíše lepší, Bees Putty s Firmem  se prostě nevyrovná. Bylo třeba postupovat pečlivě a opatrně, abych nikde pood vrstvu Blendu nezanesl byť jen sebemenší vzduchovou bublinku. Pokud se tohle nepodaří uhlídat, v průběhu skulptingu se pak hmota v místě se zaneseným vzduchem začne pohybovat a strhává sebou i okolní části hmoty. Může se tak stát, že najednou bude velká plocha klouzat, deformovat se, a vám nezbude, než začít znovu, nebo se pokusit odstranit jen odlepenou část a znovu pečlivě pokrýt hmotou prázdné místo.

   Když jsem dokončil základní pokrytí manekýna, začal jsem se samotnou skulptorskou prací. Tady musím říct, že Blend prostě vede. Rychlá práce, čisté výsledky, výborné prokreslení,  i vytahování hran je v pohodě. A navíc je tu dostatečná tvrdost, díky níž je skulpting  opravdu rychlý i při menší míře pozornosti a preciznosti při práci. Stejně jako u figurky Stivoje jsem nevyhlazoval, jen jsem po vytvrzení upravil smirkem některé nerovnosti.




 Více fotografií obou figurek naleznete zde.

    Srovnání

   Obě hmoty jsou výborné, každá má své plusy a mínusy. Sculpey Firm/ Bees Putty má vynikající přilnavost, Blend pak o něco lepší modelovatelnost. Já sám v tuhle chvíli už musím říct, že při práci upřednostňuji Blend, protože jednoduchost modelace (viděno zorným úhlem mých potřeb) předčí i vynikající přilnavost konkurenční směsi. Dokonce i přes to, že při modelování ruky figurky  se mi u Blendu stala výše popsaná nehoda se zaneseným vzduchem a já musel opravovat. Blend je prostě super hmota a v tuhle chvíli pro mne konkurenci nemá, a to i přes to, že v testu se umístila na druhém místě.

   Ale...

   Vždycky je nějaké ale. Tohle ale je personifikováno hmotami Bees Putty Firm-Grey (tvrdší verze) a Bees Putty Summer Firm (nejtvrdší verze). O tom ale za chvíli.

   Dodatek - Směs změkčovače a vody


   Po zveřejnění všech tří dílů testu polymerů jsem dostal soukromý dotaz ohledně směsi změkčovače a vody. Tazatel si stěžoval, že obě tekutiny nejdou smíchat a já se tímto kaju. Tak to dopadá, když chce člověk poučovat, ale zásadní věci nevysvětlí :). Vzhledem k tomu, že tento postup používám od chvíle, co jsem poprvé vyzkoušel polymery a zvykl jsem si na něj stejně jako na pravidelný příjem potravy, ani mne nenapadlo nějak jej rozvádět. Proto napravuji a přináším vysvětlení a podrobnější návod.

   Já používám změkčovač polymerových hmot od firmy Polyform Products a je to změkčovač určený přímo pro jejich řadu Sculpey. Nejsem chemik, takže nemohu přesně říct, čím to je, ale změkčovač se po nalití do vody chová podobně jako olej , to jest vytvoří na hladině oko.  Z toho si nic nedělejte a menším štětečkem se snažte obě tekutiny promíchat. Po chvilce snažení (je třeba míchat razantně) se oko změkčovače rozbije, doslova se rozpráší a když míchat přestanete, po chvíli vystoupí na povrch vody. kde vytvoří takový povlak, který ale po chvíli odstátí klesne na dno. Tím je 'směs' připravena. Kdykoli chcete vyhlazovat povrch, lehce směs promíchněte, dva krouživé pohyby stačí a vytáhněte štětec. V tuhle chvíli je směs připravená k roztírání.  Možná vám to přijde jako složité, ale není. Jsou to všechno otázky vteřin, při prvním míchání desítek vteřin, a za chvíli si na to zvyknete tak, že už vůbec nebudete vnímat celou proceduru a až budete někomu radit jak vyhlazovat, pravděpodobně vás vůbec nenapadne vysvětlovat způsob míchání. Jako mě:).

   Mohlo by se zdát, že by stačilo jen prostě štětec namočit do samotného změkčovače jen malinko, protože stejně není spojen s vodou,  ale výsledek není stejný. Při roztírání voda oslabuje  změkčení a eliminuje efekt, který sám pro sebe nazývám 'blátivým', a díky němuž povrch skulptu změkne příliš.

   Změkčovač se prý dá ředit i nějakými syntetickými rozpouštědly, efekt takové směsi na povrch hmoty musí být nicméne (dle mého náhledu) devastující, a i kdyby nebyl, při své práci se snažím až pedantsky vyhýbat se smradu jakéhokoli typu a tak zůstanu pěkně u své směsi vody a změkčovače.

   Co chystáme dál?

   Já osobně se velmi těším na Lopeeho fantasy léto nesoucí se v duchu  stínů chaosu.

   No a pokud jde o mne, jsem rád, že mi Lopee dal prostor na svém blogu (díky ;) ) a za mě je toho také kupa.

   Především jsem objednal již zmiňovaný tvrdý  Bees Putty Firm Grey a také ještě tvrdší variantu Bees Putty Summer Firm. Jakmile je budu mít (a jakmile je vyzkouším), přinesu druhý bonusový díl, v němž najdete  jak procentní  hodnocení ve stylu původního testu (včetně vymodelování testovacích skulptů 2x2 cm), tak informace a fotografie z praxe.

   Dále po dohodě s Martinem připravuju dlouhodobý seriál o skulptění figurek, v němž se pokusím přiblížit vám co nejvíce aspektů této dovednosti.  Seriál bude vycházet nepravidelně (protože můj boj s časem je těžký a nedá se říct, že bych v něm nějak dramaticky vítězil), ale vždy před uveřejním jednotlivých příspěvků vás upozorním teaserem.

No a v neposlední řadě přinesu už zmíněné WIP (Work in Progres) a SBS (Step-by-Step) příspěvky a mini-série, které vám detailně přiblíží práci na aktuálních projektech.

Přeji krásný den a mnoho úspěchů v práci i v životě.

     Borek


pátek 3. června 2016

Figure Painter Magazine 37



Figure Painter Magazine 37
cena / price: Ł1.30
Formát / data format: *.pdf 
Kde stáhnout / Where to download: FPM37

středa 1. června 2016

Test Polymerových hmot - část 3. / Polymer Clay Test - Part 3


3 díl - Směsi hmot / Part 3 - Mix of Polymer Clays


 !!!This post is in the Czech language only.
To translate you should use an integrated google
translator in this page. You can find it in the right column above!!!
   Potřetí vás vítám u naší minisérie. V posledním díle se koukneme, jak se osvědčily originální směsi v 50% mixu s hmotou Super Sculpey Firm. No a nakonec se mrknem na konečný verdikt testu.  Jdeme na to :).



   Vzhledem k tomu, že mnohé polymerové hmoty nebyly v době svého vzniku určeny primárně pro tržní segment sculptingu miniaturních sběratelských figurek, je mnoho hmot spíše měkkých. V podstatě od samého začátku, kdy skulptoři miniatur začali používat polymerové hmoty, se mezi nimi staly oblíbené mixy hmot různých značek, které vznikaly především kvůli  dosažení lepších modelovacích vlastností, ať už v aspektu tvrdosti, přilnavosti nebo schopnosti držet detail. Dokonce jsem zaslechl, že někteří skulptoři kupovali hmoty s velkým předstihem, třeba i rok, dva předem, a nechali je ztvrdnout, aby se dali lépe využít pro skulpting např. detailů (polymerové hmoty po delším čase opravdu tuhnou a někdy je potřeba použít změkčovače, aby se vůbec daly použít)  Postupem času některé značky uvedly na trh i tvrdší hmoty , např. Super Sculpey Firm. Právě Sculpey Firm se stal oblíbenou hmotou pro mísení s ostatními značkami za účelem dosažení požadovaných vlastností. Proto i já ve svém testu zvolil tři verze 50% mixu s hmotou  Super Sculpey Firm a jednu směs přímo od Sculpey.

Fimo Classic + Super Sculpey Firm (50/50%)




          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Výborný výsledek, poměrně rychlá a přesná práce i přes ne úplně důslednou pečlivost. Tato směs je pro tvorbu všech aspektů figurky vhodná  ve velmi vysoké míře.

   95%

          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou

   Vynikající modelovatelnost i pocit práce s hmotou. Upravená tvrdost neubírá fimu nic z jeho vláčnosti a přitom mu přidává pevnost pro práci v celém spektru sochařských úkonů.

   95%

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
               anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Bez problémů použitelná pro všechny aspekty figurky od látek po detaily. U extra jemných detailů je přeci jen třeba více se soustředit na preciznost kvůli zachování vláčnosti původního Fima, ale to je jen drobný detail.

   95%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Díky přidání tuhého Super Sculpey Firm se adheze této směsi oproti Fimu o něco zhoršila, ale nijak dramaticky. (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

   75%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Prakticky totožné, jako u originálního Fima. Je možné použít silnější roztok vody a změkčovače, 1/7

   95%

Výsledné hodnocení směsi hmot Fimo Classic – Super Sculpey Firm - 91%

   Špičkoví umělci, kteří pracují se směsí Fimo – Sculpey Firm:
  • Igor Kordyukov
  • Jodie Siegel

Premo Sculpey – Super Sculpey Firm (50/50%)




          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Navzdory skutečnosti, že směs je složena z produktů stejné filmy (Premo i Firm patří do jedné rodiny hmot Sculpey, které vyrábí firma Polyform Products), zdá se mi výsledek o něco maličko horší, než směs Firmu s Fimem. Přesto došlo ke zlepšení, dosažení výsledku  proběhlo poměrně rychle. 

   90%

2)   Modelovatelnost a subjektivní vnímání samotné práce s hmotou

   Modelovatelnost není tak dramaticky lepší, jako u předchozí směsi,  a ani subjektivní vjemy při práci s touto hmotou nejsou tak zásadní změnou. Celkově pro mne tato směs byla zklamáním, i když ke zlepšení vlastností samozřejmě došlo.

  90% 

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
              anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Stejně jako předchozí mix i tato směs je použitelná pro všechny aspekty skulptorské práce, předchozí směsi se ale nevyrovná.

   90%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Přilnavost k podkladu je jediná věc, která se podle mého názoru překvapivě o mnoho  nezměnila a zůstává zhruba na stejné úrovni, jako originální Premo. (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

   85%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Možnost vyhlazování  i  její  náročnost je přibližně na úrovni předchozí směsi.

   95%

Výsledné hodnocení směsi hmot Premo Sculpey – Super Sculpey Firm - 90%

   Špičkoví umělci, kteří pracují se směsí Premo  – Sculpey Firm:
  
       Nezjištěno




Super Sculpey Medium blend 



   Ano, tohle je ona továrně vyráběná směs hmot Super Sculpey a Super Sculpey Firm. A stejně jako Lopeeho, i mě tahle směs prostě dostala...


     1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Tato směs je skutečně výborná. Do testu jsem záměrně nezařadil základní hmotu Super sculpey, mám s ní zkušenosti již z dřívějška, a nezdála se mi uplně vhodná,  ale tahle směs Super Sculpey a Firmu je opravdu skvělá. Představuje vynikající poměr mezi požadovanou tvrdostí a dobrou modelovatelností. Cíle bylo dosaženo snadno a rychle. Bez výhrad

   100%


          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou

   Jak už jsem napsal, modelovatelnost je vynikající, i pocit při práci s touto směsí mne přesvědčil.  Směs obou hmot od Sculpey je prostě parádní, i když pocitově pro mne není tak příjemná, jako např. Bees Putty s Firmem. I tak patří hmota v tomto směru k těm nejlepším v testu.

   95%

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
              anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   I tento aspekt předčil má očekávání. Tato hmota je opravdu vynikající a skvěle se hodí k práci na všech aspektech skulptingu. Kroužková zbroj, použití razítek, draperie,  šupiny zbroje,  detaily, vše se modelovalo skvěle. Opět a nahlas - bez výhrad.

   100%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Přilnavost této směsi hmot od Super Sculpey je podle mého názoru dramaticky lepší, než přilnavost samotného Firmu. (Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

   90%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   U této směsi  se výborně osvědčil roztok vody a změkčovače, dobře dopadá i vyhlazování  jen za pomocí modelovacích nástrojů namočených ve vodě. Samotná voda ve spojení se štětcem se příliš nechytá podobně, jako je tomu u firmu..

   95%

   Výsledné hodnocení směsi hmot Super Sculpey Medium Blend - 96%

   Špičkoví umělci, kteří pracují se směsí Super Sculpey Medium Blend:

      Nezjištěno


Bees Putty – Super Sculpey Firm (50/50%)




   Už při hodnocení samotného Bees Putty mi bylo jasné, že výsledek testu této směsi by mohl být opravdu vynikající. A ono zatím Jo!

          1) Náročnost dosažení  stanoveného výsledku

   Výborná  struktura i  konzistence, tvrdost dostatečná pro jemné detaily i vosková vláčnost původního tmelu. I přes to, že i směs s Firmem je měkčí než ostatní směsi, dosažení stanoveného výsledku bylo bezproblémové. Opravdová paráda. Že nedostala hmota plné procentní hodnocení může fakt, že díky nižší tvrdosti je třeba více dbát na přesnost a  preciznost, díky čemuž klade o něco větší nároky na čas a pozornost, nicméně ostatní vlastnosti hmoty tento zdánlivý nedostatek více než vyrovnávají.

    95%

          2) Modelovatelnost a subjektivní vnímání  samotné práce s hmotou

   Vynikající a vynikající

    100%

          3) Vhodnost použití hmoty k jednotlivým aspektům skulptorské  práce (draperie látek, 
              anatomie,  detaily, kroužková zbroj, atp.)

   Vynikající pro modelování všech aspektů. Hmota je měkčí než předchozí směs (Medium Blend) a tak je třeba postupovat precizněji, ale jinak je skvělá. Řekl bych také, že drobnou změnou poměrů obou hmot lze dosáhnout zajímavých výsledků.  Pokusil jsem se pro specifický detail  namíchat směs  40% Bess Putty - 60% Sculpey firm, což přineslo kýžený efekt (obecně lze říct, že u směsí můžeme laborovat s různými poměry, ale to už je mimo mé časové možnosti, já budu případně laborovat až s vítěznou směsí:) ).

    95%

          4) Přilnavost materiálu k podkladu

   Stejně jako u Prema se mi zdá, že  Sculpey Firm nijak  neovlivnila přilnavost této směsi k pevnému podkladu. Nicméně ke gumové směsi siligum už se tato hmota nelepila. Protože nám ale jde o přilnavost k pevným materiálům, musím hodnotit stejnými procentními body jako samotnou hmotu Bees Putty.(Testováno zvlášť, nikoli na samotném skulptu)

   95%

          5) Možnosti vyhlazování povrchů a míra náročnosti provedení vyhlazování

   Pokud jde o vyhlazování, funguje velmi dobře vše. Voda a vyhlazování prsty  na větší plochy, štětec s obyčejnou vodou a nebo roztokem vody a změkčovače, a také prosté vyhlazování nástroji.

    100%

Výsledné hodnocení směsi hmot Bees Putty – Super Sculpey Firm - 97%

   Špičkoví umělci, kteří pracují se směsí Bees Putty – Sculpey Firm:

  • JeanMarc Brisset

   Konečné Srovnání


Fimo Classic - 86%

Premo Sculpey - 86%

Bees Putty - 93%

Super Sculpey Firm - 78%

Fimo Classic – Super Sculpey Firm (50/50%) - 91%

Premo Sculpey – Super Sculpey Firm (50/50%) - 90%

Super Sculpey Medium Blend - 96%


Bees Putty – Super Sculpey Firm (50/50%) - 97%


Verdikt

   I přes rozdílná hodnocení musím říci, že všechny Polymerové hmoty jsou v zásadě vynikající. Krom Sculpey Firm nekleslo hodnocení žádné hmoty pod 85 %, a Firm je zase nedílnou součástí vítězné směsi  a vlastně všech čtyřech  směsí, které se umístily na prvních čtyřech místech. Navíc jsem už viděl opravdu krásné a neuvěřitelné modely vytvořené právě jen z Firmu, což může znamenat  i to, že s ním prostě neumím správně pracovat. Lze tedy říci, že polymery jsou obecně opravdu špičkové hmoty, které se skvěle hodí ke skulptorské práci v oblasti tvorby figurek.

   Nicméně pojďme k nejlepším. 

   Vítězem testu jsou pro mne jednoznačně dvě hmoty


  1.     Směs Bees Putty a Super Sculpey Firm Grey. 
  2.    Super Sculpey Medium Blend

   Směs  Bees Putty a Firmu zvítězila jen o jediný procentní bod, a to především díky své neobyčejné přilnavosti, díky níž je jinak obtížná část práce s polymery zapomenuta. Vzhledem k tomu, že jsme ale hodnotili hmoty z mnoha aspektů v rámci jednoho souhrnného testu, je potřeba říci, že vzhledem k výsledkům dosaženým v rámci jednotlivých bodů hodnocení se obě hmoty lehce liší co do cíleného použití. Zatímco Medium Blend  je jistě nejsilnější v oblasti modelování kroužkových zbrojí, detailů, plátů a jiných strukturovaných částí figurky,  směs Bees Putty a Firmu je neocenitelná při modelingu draperií, organických tvarů, vlasů, a tak podobně.

   Poznámka : Jen pro zajímavost, firma Bees Putty vyrábí také svou vlastní, pevnější verzi nazvanou také Firm. Bohužel jsem ji neměl dispozici.  Bylo by jistě zajímavé srovnat ji s vítěznou směsí.

   Pro   projekt  Great Batles budou tedy použity obě směsi, které se umístily na prvních dvou místech. Možná výjimečně využiji i samotnou Super Sculpey Firm, ale je dost možné, že to nebude vůbec třeba. Vítězné hmoty mě opravdu nadchly a myslím, že jsou to vůbec nejlepší modelovací hmoty, s jakými jsem kdy pracoval (viděno mou vlastní, svým způsobem subjektivní optikou).

   Pokud máte vlastní zkušenosti s polymery, dejte vědět do komentářů. Každá zkušenost je dobrá a vodítek není nikdy dost.  Doufám, že se tady na Lopeeho blogu teď budeme setkávat častěji, a samozřejmě Vás rád přivítám i na svém blogu .  Zatímco u mě naleznete většinou především moje hotové figurky, sem, na Akrylem. Blogspot.cz, budu občas umisťovat především WIP. Uvažovali jsme s Lopeem také o nějakých konkrétních skulptorských tutoriálech.  Pokud máte zájem o konkrétní tutoriál nebo o nějaký aspekt skulptingu,  neváhejte napsat do komentářů.

 Přeji hezký den a figurkám zdar

    Borek