pondělí 20. července 2015

Super Sculpey Blend; test + video

foto: Polyform Products
Super Sculpey Medium Blend se mi v první chvíli zdálo jako zbytečnost pro někoho, kdo má doma Super Sculpey FIRM a je s touto hmotou navíc zcela spokojen. Jenže přesto jsem si řekl, že tuto hmotu přece jen vyzkouším.

Super Sculpey Medium Blend is a new clay by the Polyform Products. Well, to be honest I have to say it seemed I don't need another clay because I have some Super Sculpey FIRM and I'm very satisfied with it. Well, this blog finally has made me to try it... 

Na krabičce s hmotou i na stránkách výrobce se můžete dočíst o tom, že hmota nádherně drží vymodelovaný detail, snadno se zpracovává... Jsem když ne od přírody, tak alespoň od doby, kdy jsem se seznámil s principy reklamy, která dokáže kupujícího přesvědčit třeba o tom, že zeměkoule je placatá, k podobným řečem skeptický. Zároveň se však toto mé přesvědčení dostává do rozporu s tím, co vím třeba o takové hmotě Super Sculpey FIRM od stejného výrobce. Tu považuji za to nejlepší, s čím se dá pracovat. Tedy už ne. Jak se říká, tak král je mrtev a ať žije král. Tím novým králem se pro mne stal právě Super Sculpey Medium Blend.

There are promises like '.... perfect blend of pliability and firmness, firm enough to hold detail beautifully...' and I have to say I have strange feelings when I read such words... I don't believe them because most of all these are lies. The only one snag is I know other Polyform products such as Super Sculpey FIRM. OK, I have to say king (FIRM) is dead, long live the (new) king (Blend).

K vynikajícímu FIRMu bylo třeba přidat ještě další hmotu, například FIMO, Sculpey III apod., abyste zlepšili jeho vlastnosti jako například přílišná tvrdost a z toho plynoucí ne právě snadné zpracování. To tedy nebyla taková chyba, která by nějak tuto hmotu diskvalifikovala, ale někomu to zkrátka mohlo vadit. Nový Medium Blend toto vše odstranil. Opravdu se s ním nádherně pracuje a byť nevím, jak se změní třeba za rok, dva (mimochodem FIRM se nezměnil takřka vůbec, jen je třeba ho 'oživit' Sculpey Clay Softenerem (= změkčovač modelovací hmoty). Jelikož se jedná o hmotu od stejného výrobce, jsem přesvědčen o tom, že na Medium Blend bude tento prostředek fungovat zcela stejně. 

Super Sculpey Medium blend is another step to reach my sculpting Olympus. There's no need to add another clay (e.g. fimo; Sculpey III etc.) to make it softly such you had to do when using FIRM. And because it's product by the same producer, you can use the same accessories such as Sculpey Clay Softener

Abyste si však neřekli, že jsem svého druhu  jiná verze reklamního nápisu, použil jsem Medium Blend jako hmotu, ze které jsem vymodeloval bustu vlčí hlavy. Není ještě začištěná před vlastním zapečením, ovšem vzhledem k současnému horkému počasí bych tím jen oddaloval uveřejnění článku. Sami se však můžete přesvědčit, že ani relativně vysoké teploty nemají na hmotu žádný vliv. Přeci jen 130°C je stále ještě asi tak o 100°C více a nehrozí, že by se upekla. Platí však to, že rozhodně všem Sculpey Medium Blend doporučuji. FIRM tedy nevyhazujte, ale počítejte s tím, že se snadno může stát, že vás Blend uhrane tak, jako mne... ;-)

To test it, I've sculpted a little bust of wolf's head. It isn't baked because of the weather - very high temperatures for me and not for the clay - it needs 130'C to get hard, not +30°C that melts me... :-) If you can, try this new clay, it's really worthwile!  


Článek byl napsán ve spolupráci s firmou Decodance.Super Sculpey Blend: 10/10

Žádné komentáře:

Okomentovat