Možná vás napadlo, z čeho byly vytvořeny tvary, které byly na fotografii s vánočním přáním. Nejprve se přiznám k tomu, že jsem je nedělal, ale byl jsem přímo u toho, když se vyráběly. Nedávám to sem jen tak pro zábavu a abych něco na blogu o modelování uveřejnil. Je tedy pravda, že je 'nejen' o modelování a od lopeeho, ale hlavně jde o to, že se podobné postupy dají snadno využít i v modelování. A to nejen klasickém, ale i ve 3D. Tam tedy přeneseně, jenže je nutné vědět, co že vlastně modelujeme, chceme vymodelovat.
Zde byla použita běžná nit/příze určená pro pletení. Nebudu psát konkrétní druh, protože záleží na tom, co chceme vytvořit. Na obrázku vidíte jednotlivé kroky. Z niti upleteme například zvon. To zde nebudu popisovat, ale věřte tomu, že stačí i jen obyčejným provázkem omotat tvar, který chceme vytvořit. Je tedy pravda, že to pak nebude tak hezké na pohled (ne, není to jisté, ale k tomu se ještě dostanu). Jako vzor je možné použít například polystyrenový tvar zvonečku. Ten seženete v každém druhém papírnictví, galanterii (tam i tu nit), supermarketu...
Jakmile máte vytvořený tvar, je zapotřebí ho nějak zafixovat. V tomto případě byl jako svého druhu fixativ použit obyčejná cukrová voda. Čím více cukru, tím lépe. Ovšem pokud bude hmota příliš hustá, vzniká riziko, že během schnutí zbělá a to by nemuselo být žádoucí. Také je dobré tvar, který kopírujete, překrýt igelitem, protože pak se z něj bude lépe sundavat vytvrzený výrobek. Není to ovšem nutné. Doporučuji, abyste si to sami vyzkoušeli. Jakmile totiž cukrová voda zaschne a vytvrdne, nebude lepit a půjde snad odloupnout. Jen si pak musíte dát pozor, aby vytvrzený objekt nezvlhl, protože pak se zhroutí. Je tedy i možné použít naředěné bílé lepidlo (PVA) jako třeba Herkules, lak na vlasy... Není to však nutné. Popsanou technikou máme doma ozdoby na stromečku a bez jakékoli úhony přečkaly již více než dva roky na půdě, kdy je jen na dobu Vánoc použijeme.
O použití u sculptingu si řekneme zase příště. Teď již jen hezký Silvestr.