Štír je vytištěný na tiskárně Solidscape |
Na výstavě eDay, která proběhla poslední zářijový víkend v pražském obchodním centru Galerie Butovice, byly k vidění nejen vystavené modely, ale také dva stánky s 3D tiskárnami, respektive s výrobky z těchto tiskáren a software, který pro vlastní tvorbu potřebujete.
V prvním stánku byly k vidění (viz. přiložené video) tiskárny Cube PRO Trio. Cenově se tyto tiskárny pohybují (čerpám z dostupného letáku) od necelých 70.000,- korun do necelých 121.000,- Kč. Tedy na jednu stranu se rozhodně nejedná o věc, kterou bychom mohli najít na stole každého druhého modeláře, ovšem je třeba také říci, že se vzhledem ke kvalitě výsledného tisku nejedná o žádnou špičku v oboru. Předchozí větu rozhodně nechápejte jako něco namířené proti technologii 3D tisku. Naopak si myslím, že je to velmi zajímavý doplněk 'klasického' sculptingu. V současné době mi zkrátka pořizovací náklady na podobnou hračku přijdou více než vysoké. Ovšem v dobách svého začátku, kdy se o vypalovacích mechanikách CD (nikoli DVD!) skoro ani nemluvilo, se mechanika do PC, která by byla schopná přečíst CD, prodávala za více než 10.000,- tehdejších korun. V současné době ji neseženete (doba zkrátka pokročila) a místo toho si za necelé tři stokoruny můžete dopřát DVD vypalovačku. Uvidíme tedy, zda se něco podobného bude opakovat i u 3D tiskáren.
Nepovedené výtisky... |
Na ceně 3D tiskárny se do značné míry podepisují i použité licence, resp. patenty. Byť je tedy na jednu stranu dobré, že mnohé z nich vypršely a jak jsem se dozvěděl, tak již cenu tiskárny příliš nezatěžují, tak místo toho dochází k něčemu trošku jinému. Snad se na mne nebude žádný odborník zlobit, když to pro představu přirovnám k místnosti plné skvělých vynálezu, jejichž použití je navíc takřka bez poplatku, ovšem nemálo zaplatíte za to, abyste mohli dveře od té místnosti otevřít. Jak se v životě otevírají dveře, každý ví, jenže v tomto případě za to zkrátka musíte zaplatit.
Vedle již zmíněných 'levných' tiskáren jsou dostupné i opravdu špičkové tiskárny, které dokáží tisknout nejen pomocí nataveného plastu (FDM - Fused Deposition Modelling - technologie) a SLA (Stereolitography) technologií, které tisknou pomocí tzv. sintrování (SLS - Selective Laser Sintering). Dalo by se říci, že v současné době se dá tisknout do takřka libovolného materiálu - tedy kov (zlato), plast, sklo, čokoláda, kukuřice...). Největší překážkou je však cena. Z toho důvodu bych řekl, že ty opravdu perfektní 3D tiskárny na stole vedle PC jsou otázkou vzdálené budoucnosti. Ovšem již v této době jsou dostupné služby, díky kterým se můžete k těmto profesionálním tiskárnám dostat.
Pozn.: V čísle 8/2014 časopisu Modelář naleznete zajímavý článek 'Aditivní výroba' od Jiřího Nováka.
Samozřejmě, že takové 3D tiskárny nemůžou dosáhnout kvalit tiskáren např. od HP, ale už jsou to celkem slušné stroje, na kterých se dá vyzkoušet plno věcí.
OdpovědětVymazat